קוספליי וכנסי אנימה

הקדמה

לפני מספר ימים יצא לי להגיע לכנס הארוקון ,שהיה כנס נחמד מאוד, ובמהלכו חברים שהסתובבתי איתם(וביניהם DapperOldGent) גררו אותנו לתחרות הקוספליי שנערכה באותו הכנס.

אני אישית אף פעם לא כל כך התלהבתי מתחרויות הקוספליי כי הרי, בזמן הכנסים אפשר לראות הרבה יותר קוספליי, הרבה יותר מקרוב ובנוסף על כך אם אוהבים את הקוספליי אפשר לדבר עם הקוספלייר. אבל אנשים רצו אז הלכנו.

במהלך התחרות לא יכלתי שלא להרגיש 2 דברים, אחד מהם הוא שביחס לתחרות קוספליי אני צופה בממש הרבה סקיטים של המנחים וסרטונים, והשני שאנימה ומנגה מאבדים את מרכז הבמה לאט לאט. במהלך התחרות מן הסתם לא התרכזתי בזה יותר מדי, לאחר התחרות להפתעתי שמעתי מחברים שנפתח דיון בנושא על עמוד הפייסבוק של הכנס, וכשנכנסתי לשם קיבלתי אישור מחדש לכך שאני א' לא הבנאדם הראשון ששם לב לכך וב' שאולי אם עוד אנשים שמים לב לזה אז כדאי לעשות משהו בנוגע לזה.

עכשיו רק בשביל לוודא שלא מדובר כאן במה שנקרא היסטריה המונית משוללת כל בסיס עברתי לפני כתיבת הפוסט הזה על סרטונים שהעלו מהתחרות והנה פרטי המידע שעלו מהצפיות האלה

1. הזמן שלקח מהרגע שנפסקו הסרטונים של אמאי(שאגב נמשכו זמן ממש לא קצר, אפשר אפילו להגיד שדיי ארוך) עד סוף ה"תחרות"(לא כולל את הווק און)  הוא כ34 דקות.  מתוך הזמן הזה 9 דקות הועברו בסקיטים של המנחים,  במילים אחרות קצת יותר מרבע.
2. אם אני מקטלג באופן דיי רחב את סוגי התחפושות יש כ 10 יחידים\זוגות\קאסטים שהתחפשו לדמויות מאנימה או מנגה, 6 שהתחפשו לדמויות ממשחקים יפנים, ו6 שהתחפשו למה שלא נכנס לקטגוריה הזו או הזו(משחק אמריקאי, סרטים של דיסני, קומיקס אמריקאי וסדרת אנימציה צרפתית), במילים אחרות אפילו יותר מרבע.

לאחר שאני אכן יכול לוודא שלא מדובר כאן באחוז זניח מהמשתתפים בתחרות הקוספלי(או לפחות אלה שהגיעו לבמה) אני אחזור לדיון. מהדיון יצאו 2 מחנות, האחד בכללי אמר שאין סיבה\זכות לשנות משהו, והשני אמר שיש.

אם להכנס יותר לפרטים, הבחור שפתח את הדיון התחיל באמירה כללית בנוגע לבאי הכנס והקוספלי שלהם, כנגד האמירה הזו היה קונצנזוס דיי ברור שלאף אחד אין זכות להגיד לאנשים מה ללבוש לכנס, ואני לא חושב שיש ממש מה להרחיב בנוגע לנקודה הזו כרגע.
הדבר שגרר את הויכוח למרות זאת לאורך מאות התגובות היה האמירה של הבחור בנוגע לתחרות הקוספלי, שהולידה את השאלה "האם ראוי להגביל את ההשתתפות בתחרות הקוספלי לדמויות שקשורות לאנימה ומנגה", הויכוח לא ממש נכנס לצורות השונות שאפשר להגביל(עמדת הבסיס הייתה להגביל את מי שהגיע עם קוספלי שלא קשור לאנימה\מנגה\יפן רק לווק און, משמע שלא ישתתפו בתחרות אלא פשוט יעלו לבמה ויציגו את הקוספליי שלהם) ובמקום זאת היה יותר רעיוני.

הדעה שלי

לפני שאני ממש אכנס לטיעונים אני רק רוצה לעבור על כמה עובדות\הנחות בסיס:
אמא"י הוא ארגון אנימה ומנגה ובהתאם תפקידו צריך להיות קידום תחום האנימה והמנגה בישראל.
כנס הארוקון הוא כנס שמוגדר ע"י אמאי כ"כנס הדגל של אמאי", וקצת יותר בהרחבה "…הארוקון (הארו – אביב, קון – כנס) הינו כנס העוסק בתחום האנימציה והקומיקס היפניים (אנימה ומנגה), תרבות יפן פופולרית וגיימינג (קונסולות ומשחקי לוח יפנים). הכנס בא כמענה לחובבי האנימה והמנגה בישראל…"

סיכום של העמדה שלי בנושא תהיה האמירה שכל עוד אמאי הוא ארגון אנימה ומנגה הגיוני שהכנסים שהוא יממן\ירים יהיו בנושא אנימה ומנגה
וכל עוד הכנסים יהיו בנושא אנימה ומנגה הגיוני לצפות שגם התחרויות יהיו באותו הנושא, וזה גם מהסיבה שככה הכנס מתאר את עצמו אז אם הוא יהיה אחרת יהיה מדובר בהטעיה, וגם בגלל שאמאי בתור ארגון לקידום תחום האנימה והמנגה בישראל צריכים להשקיע את המשאבים שלהם בקידום התחום, וקידום של קוספלי בפני עצמו זה ממש לא קידום התחום, בזמן שקוספלי של אנימה זה כן סוג של קידום של התחום.
אומנם יש מקום לדיון על האם אמאי צריך להיות ארגון רק של אנימה ומנגה, והאם הוא צריך להקים -רק- כנסי אנימה ומנגה במצב הנוכחי שזה מה שהוא לכאורה, וזה גם מה שהוא עושה אין שום שגיאה לוגית לצפות שהתחרויות יהיו בנושא מסוים, ואי אכיפה של מגבלה כזו תהיה פגיעה במטרות של אמאי בכך שהארגון ישקיע משאבים בקידום תחום שהוא אינו אמור לקדם וכתוצאה מכך יפגע בקידום התחום שכן שייך לו. ובכך יבצע בגידה מוסרית בכל אותם אנשים שלקחו את המניפסט שלו ברצינות ותמכו בו בהסתמכות על אותו מניפסט.

הטענות שעלו בדיון

בהמשך הבאתי טיעונים שהועלו בדיון הפייסבוק
כנגד ההצעה להגביל את ההשתתפות בתחרות הקוספלי לדמויות שקשורות לאנימה\יפן עלו מספר טענות, את אלה שלא נראות לי שראוית לתגובה אני לא אצרף לכאן אבל אם אתם מוצאים זאת לנכון אתם מוזמנים להעלות את הטענות שפספסתי בתגובות, הנה כמה מהן והסבר למה אני חושב שהן לא רלוונטיות:

"הכנס עוסק במספר תחומים גם ככה(גיימינג, משחקי לוח וכו') מה זה משנה אם תהיה עוד קצת סטיה?"
כל הנושאים שהכנס עוסק בהם הם נושאים שלכל הפחות נוגעים ל"תרבות יפן פופלרית", וכמובן חלק מהם בעזרת סדרות שונות(היקארו נו גו זו אחת הסיבות העיקריות לכך שיש שולחנות גו בכנסים למשל), בדיוק כמו שאפשר לשאול למה לא להכניס לכנס גם תכנים של קומיקס אפשר לשאול את אותו הדבר על כל נושא אחר שאחוז מסוים מהקהילה קשור אליו, ואני מבטיח לכם שאף אחד לא ירוויח מזה, מעבר כמובן לטיעון המדרון החלקלק הזה יש פשוט את העובדה שזמן הכנס מוגבל ובהתאם לכך כל נושא נוסף שיכנס יבוא על חשבון נושאים אחרים, בגלל שיש תחרות קוספלי יש למשל הקרנה אחת פחות של סרטי האנימה שהארגון טורח ומביא לכנס.
ככה שלסיכום, לא אין בכנס הרבה נושאים אקראיים ולא קשורים, כל אחד ואחד מהנושאים קשור לפחות באופן רופף לאנימה מנגה ו\או יפן.

"האנשים שמכינים את הקוספליים של דברים שלא קשורים לאנימה משקיעים מאמץ לא פחות מאלה שכן, למה להפלות אותם?"
לא מדובר כאן באמירה שצריך בהפתעה למנוע מאנשים שעשו קוספליי למשהו שלא קשור לאנימה להשתתף בתחרות כאשר לפני זה הם חשבו שהם יוכלו ולכן הם השקיעו מאמצים בהכנת התחפושות,
מדובר כאן באמירה ההפוכה שרצוי לעגן דברים כאלה בתקנון כדי למנוע מצב שאנשים ישקיעו מאמצים ויופלו(מצב שיכל לקרות כרגע אם אכן חלק מהשופטים בתחרות חשבו שאין להם מה לחפש שם ודירגו בהתאם).
אז לא מדובר בהפליה פתאומית, מדובר כאן בהנחיה שלתחרות הספציפית הזו יש מגבלות, בדיוק כמו שהיה אפשר להגביל את התחרות רק לתחפושות שתופרים(בניגוד לתחפושות שמתאמים ממוצרים קיימים) ובדיוק כמו שבתיאוריה היה אפשר לעשות תחרות קוספלי רק של זוגות, או תחרות קוספלי שכוללת THEME של סטים פאנק או סייבר פאנק, או פנטזיה או מדב המגבלה הזו כשרה לגמרי.
ובנוגע לטיעון המאמץ בפני עצמו, אפשר לקחת את זה לקיצון ולהגיד שאם אני מכין רובוט ומשקיע בו מאמץ לפחות כמו מי שמכין קוספלי אז אני אהיה רשאי להציג את הרובוט בתחרות קוספלי, כי הרי השקעתי מאמץ בדיוק כמו כולם…
אז לא, הטיעון הזה לא מחזיק מים בפני עצמו.
בדיוק כמו שלא חשוב כמה שמישהו אוהב ריקודי סטפס הוא לא יופיע עם ריקוד סטפס בתחרות ריקודים סלונים לא מדובר כאן ברשעות לדבר על תחרות קוספלי כשהנושא שלה הוא תרבות יפן פופולרית.

"זה סתם יוציא את הכיף מהעניין"
האנשים היחידים שאני יכול לראות שזה יוציא להם את הכיף מהעניין הוא אנשים שבאים לכנס ואין להם שום עניין WHAT SO EVER באנימה, כל אדם אחר יוכל להנות מהכנס באותה מידה,
ומי שלא מעוניין באנימה אולי כדאי שיוותר לרגע על דיבורים על הקוספליי וינסה לבוא לכנס ולהנות מהתכנים שלו, הרי זו המטרה של הכנס, לחשוף אנשים אל התחום.

"אם יפרידו את הקוספליי לכנס נפרד לא יהיו מספיק אנשים להחזיק אותו, וגם לא יהיו מספיק אנשים כדי להחזיק את כנסי האנימה"
אני אשמח מאוד אם יספקו מספרים בנושא, כרגע מדובר נטו בתיאוריה, וגם אחת שלא מחזיקה שום מים.
כנס אנימה אפשר לעשות בכיף גם עם 400 איש(הכנס הראשון אם אני לא טועה היה עם בערך כמות כזו של אנשים, והוא היה כיף מאוד) ואם לדבר תכלס אז גם עם 100 וגם עם 200 איש, ואני מבטיח לכם שיש לפחות כמות כזו של אנשים שיבואו לכנס אנימה.
ככה שלקהילת האנימה אני לא חושב שיש מה לדאוג גם אם איכשהו יסתבר שמתוך הכנסים האחרונים שהגיעו אליהם אלפי איש בעצם 80 אחוז היו שם בשביל הקוספליי.
בנוגע לכנס קוספליי אני באמת שלא יודע, לי אישית קשה לראות למה תהיה בעיה לעשות כנס עם כמות כזו של אנשים גם כן, אלא אם יש אנשים שחייבים קהל עצום בשביל להרגיש שמעריכים אותם אני באמת שלא יכול להבין אמירה כזו.
אז אולי כנסים כאלה לא יהיו בהיכל התרבות אלא באולם קטן יותר, אבל זה ממש לא קיר.

"קשה מדי להגדיר מה זה אנימה ומנגה מלכתחילה"
יש הרבה אי הסכמה בנוגע למה אפשר לכלול(מנוות? אנימות קוריאניות? סדרות אנימציה אמריקאיות שיש אנשים שאומרים שיש להן אלמנטים שמייצגים את הסדרות שיוצאות מיפן?) אבל יש משהו אחד שקל מאוד לדעת למרות זאת, מה זה -לא- אנימה,
אז אולי יהיה מקום לדיון על עד כמה אנחנו רוצים להגביל את ההגדרה, אבל זה ממש לא המצב כרגע, מה שנאמר כאן הוא נטו על דברים שהם באופן חד משמעי לא אנימה.
קומיקס אמריקאי שמעולם לא יצא לו עיבוד בתור מנגה? סרטים תלת מימדיים מונפשים של דיסני\פיקסאר\דרימוורקס? ספרי מדב\פנטזיה? משחקים מערביים?
לא חסרים דברים.
רק כי קשה להגדיר דברים מסוימים לא אומר שצריך לקבל את הכאוס ולהגדיר כל דבר כהכל.

"למה זה בכלל חשוב שהכנס יהיה בנושא אנימה ומנגה?" \ "למה זה מפריע לכם שיהיו בכנס עוד דברים שהם לא אנימה ומנגה"
הזכרתי את זה ממקודם ברמה הכללית באמירה שכל תוכן שהוא לא אנימה בא על חשבון תוכן שיכל להיות כן על אנימה, אז זה כן בא על חשבון משהו אחר.
יש 2 סיבות שבגללן חשוב שהכנס יהיה על אנימה ומנגה
א' הכנס משווק ככנס אנימה ומנגה, ובהתאם לכך בתור לקוח ששילם על כרטיס זה מה שאני מצפה שיהיה שם.
ב' הכנס הוא כנס של ארגון אנימה ומנגה, ולא סתם כנס אפילו כנס דגל, אז אפילו עוד יותר ברור שהוא צריך להיות על אנימה ומנגה.
אמאי הוא ארגון שהתפקיד שלו הוא לקדם את תחום האנימה והמנגה בארץ, כל שקל שהולך מהארגון הזה לקידום כל דבר אחר הוא שקל גנוב. שפוגע בהצדקה של הארגון ואגב אם אני לא טועה גם עילה משפטית לפגוע בארגון.

ברמת התיאוריה היה אפשרי שאמאי יקים כנס בנושא כללי כמו סאבקאלצ'ר באופן כללי, אם המטרה של הכנס הייתה נטו להכניס כסף לקופה שלו בשביל לקדם את תחום האנימה והמנגה, ואז באמת השאלה היחידה שהוא היה צריך לשאול את עצמו בהחלטה האם לאפשר או לאסור על קוספליי לדמויות שלא קשורות לאנימה היה האם זה יכניס להם יותר כסף ממה שזה יעלה להם.
אבל כפי שציינתי קודם כל זה לא המצב בהארוקון, בנוסף על כך זה כנס הדגל של הארגון אז זה בלתי נמנע שהוא יהיה על אנימה ומנגה, אפילו יותר גרוע הוא שאני לא חושב שזה חוקי בשביל הארגון לפעול בצורה כזו של יצירת פעילויות כאלה בנסיון למלא את הקופה שלו ומעל לכל אלה נשארת העובדה שאמאי כפי שהוא כרגע הוא ארגון שרוב הכספים שלו במצב הנוכחי מושקעים חזרה לתוך כנסים, ככה שלא תהיה לו ההצדקה המוסרית להגיד שאת הכספים הוא משקיע באנימה ומנגה כי פרקטית כרגע את הכספים שלו הוא משקיע ברובם לפחות על כנסים.

"אנשים שבאים בקוספליי של אנימה לאייקון\עולמות\הכנסשםכנס לא מגורשים, אז למה לגרש אנשים שלא באים בקוספלי של אנימה מכנס אנימה"
לא דובר על גירוש אנשים מהכנס, דובר על הגבלת ההשתתפות בתחרות הקוספלי, ככה שאני לא חושב שיש מקום להשוואה עם גירוש מכנסים אחרים,
מעבר לכך הכנסים האחרים בארץ הם לנושאים יותר כלליים, לאסט אקזייל זו יצירה שהנושא שלה הוא אכן מדב, בדיוק כמו שאזומנגה דאיו היא סוג של קומדיה.
מצד שני האקדח מת מצחוק הוא לא סדרת אנימה, אפילו שגם הוא קומדיה, או במילים אחרות יש נושאים כלליים יותר ויש נושאים ספציפיים יותר, אנימה זה תחום דיי ספציפי בכך שהוא מוגדר כיצירות מונפשות שהמקור שלהן מיפן(בהגדרה יחסית רחבה, כמו שהזכרתי בנקודה קודמת זה נושא שיש עליו מספיק ויכוחים).

"מה זה חשוב למה אנשים התחפשו, מה שחשוב זה שהם אוהבים אנימה ומנגה"
אני בהחלט מסכים, הרבה פחות מעניין אותי אם מישהו התחפש לדמות מקומיקס אמריקאי מאשר אם אני יכול לדסקס איתו על סדרות אנימה,
אבל זה לא רלוונטי לתחרות הקוספלי.
ומעבר לכך כמו שהראו מספיק תגובות בדיון יש מספיק קוספליירים שיצאו ואמרו בראש חוצות שאנימה בכלל לא מעניין אותם והם בכלל בקטע בשביל קוספליי.

"קוספליירים כפרנציפ יפסיקו להגיע לכנסים"
עם כל הכבוד לקוספליי, ויש כבוד, קוספליי הוא לא הנושא שלשמו מתכנסים בכנסים האלה, הוא אנימה.
ואם יש אנשים שהולכים לנסות לכפות את הפאנדום שלהם על כנס של קבוצה אחרת כנראה עדיף שלא יגיעו גם ככה.

"לא כולם מתחברים לאנימה ומנגה, וחלק מהאנשים מתחברים יותר לדברים מסביב אז למה למנוע מהם?"
אין פה דיבור על למנוע, מדובר כאן באמירה שתחרות שמקבלת סלוט מרכזי בכנס אנימה ובאה על חשבון תכנים שהם נטו אנימה יש מקום לצפות שהמטרה שלה תהיה קידום תחום האנימה, ושזה לא מספיק שהיא תקדם רק את תחום הקוספליי.

"בלי היכולת להשתתף בתחרויות קוספליי יהיה הרבה פחות שיפור בקוספליים"
כאמור, הכנס מטרתו לשפר את קהילת האנימה, לא את קהילת הקוספליי. לא שאני אומר שלא אכפת לי ממה יקרה לקהילת הקוספליי אבל אם זה בא על חשבון קידום תחום האנימה והמנגה אז כן, אני כן אצא נגד השקעה של כספים שאני משלם לשם כך.

"התחרות היא תחרות -קוספליי- לא תחרות אנימה, אין סיבה לשפוט שם לפי הדמויות"
התחרות היא תחרות -קוספליי- בכנס -אנימה-, ולא התחרות היא לא אי אוטונומי, היא חלק מגוף גדול וחשוב יותר ממנה.
היא כלי ולא מטרה, כלי לקידום תחום האנימה והמנגה.
אז אני מסכים לגמרי שאם היינו צריכים לכתוב תקנון גלובלי לתחרויות קוספלי לא היה מקום לשים התייחסות לדמות, אבל בתחרות קוספלי בכנס אנימה בהחלט יש מקום לתת הגדרה לנושא שלה.

"זו תחרות "קוספליי" לא תחרות "קוספליי אנימה", אין שום סיבה שזה יהיה מוגבל לאנימה"
תחרות הקוספליי של כנס האנימה והמנגה, זו ההגדרה המלאה שלה, כאמור התחרות היא לא אי אוטונומי היא סך הכל חלק מתוכניה כוללת.
בדיוק כמו שלא מתקבל על הדעת שאני אעשה הרצאה על הכנת חומוס ושמן זית בכנס לא מתקבל שהתחרות תקבל עצמאות בתור תחרות קוספליי עצמאית.

"גם ככה יש חפיפה נרחבת בין האנשים שאוהבים מנגה ואנימה לאנשים שאוהבים קומיקס\משחקי מחשב\מדב\פנטזיה, אז מה הבעיה להוסיף עוד תחומים\לשלב?"
על דילול המשאבים כתבתי מקודם, אז בנקודה הזו אני אתייחס ספציפית לאמירה שיש חפיפה נרחבת בחזרה על כך שכמו שאמרתי בתור התחלה הכנס קיבל כבר הגדרה מסוימת.
האם יש מקום לכנס כללי לסך התחומים האלה שיש להם קהילה עם אחוז חפיפה גדול? יכול מאוד להיות.
האם אמאי צריכים לממן אותו? כנראה שלא. למרות שאני לא רואה סיבה שאמאי לא יוכלו לשתף בו פעולה ולתרום תכני אנימה ומנגה.

"בתחרות קוספלי באייקון זכה קוספליי יפני, למה להגביל את הקוספלי בכנס אנימה?"
בזמן שכל אנימת מדב או אנימת פנטזיה תכנס להגדרה של מדב או פנטזיה לא כל פנטזיה תהיה אנימה.
להגיד שזה לא הוגן זה כמו להגיד שזה לא בסדר שכנס בנושא מכוניות יאסור על כניסה של מציגים למעבורות חלל בזמן שבכנס של אמצעי תחבורה הסכימו להכניס מוצגים של מכוניות.

"לא יהיו לאנשים שעושים קוספליי לדברים שהם לא אנימה תחרויות ללכת אליהן בלי התחרות של אמאי"
קודם כל זה אולי ישמע חסר לב אבל זה לא מה שצריך להדאיג את אמאי, ואין סיבה שמשאבים של הארגון הזה ילכו לכך.
ומעבר לכך הטענה הזו נשמעת לי נורא תמוהה, הרי לכנסים מגיעים מאות אנשים בקוספלי, ממש לא ברור לי מה מונע מקהילת הקוספלי להרים אירועים לתחום שלהם.
אם כבר אני חייב להגיד שאני חושב שזה רק פוגע בקהילה שהם מסתמכים על כנסי אנימה במקום לקחת עצמאות ולקדם את התחום שלהם בעצם.
לא כי זה פוגע לדעתי בתחום האנימה והמנגה, אלא כי אני חושב שהם יכלו להתקדם הרבה יותר מהר אם הם היו לוקחים אחריות על החיים שלהם ועל התחביב שלהם ומנסים לקדם אותו בלי להכנע לתכתיבים של קבוצות אחרות.

"מקור הקוספלי הוא בארהב, למה להגביל רק לאנימה?"
המקור של תחפושות ושל משחק הוא בתרבויות עתיקות, האם זה נותן הצדקה להתחיל לשלב תכנים על יוון ומצריים בתחרות?
ובכלל, "קוספליי" זה מונח יפני, זה שהדבר שנתן השראה לבחור שטבע את המונח היה כנס אמריקאי לא הופך את התופעה ליותר אמריקאית מאשר שמכונית היא מרכבת סוסים.

"אם האנשים לא היו מרוצים הם לא היו מריעים כשאנשים בתחפושות לא קשורות היו עולים לבמה" \ "זה מה שהקהל רוצה אז אמאי צריכים לעשות את זה"
אני בספק שיש למישהו מספרים בנושא כי לא באמת צריך רוב שיריע בשביל שזה ישמע שאוהדים תחפושת כמו שצריך קבוצה לא קטנה של אנשים שמריעה ורוב גדול ששותק.
העובדה שאף אחד לא צעק בוז, למרות שבדיונים שעלו לאחר מכן אכן נראה שהרבה אנשים לא לגמרי מרוצים מכל העניין רק מראה שהאנשים למרות הכל כן מתורבתים, ובזמן שהם לא מרוצים מהמצב הם מכבדים את המשתתפים ולא מאשימים את אף אחד מהם.
אז לא העובדה שאנשים קיבלו תרועות לא ממש מוכיחות כלום.
אבל נגיד ובאמת היה רוב שהריע, האם זה בפני עצמו מצדיק משהו?
אם היו לי מלא חברים שאוהבים קבוצת כדורגל כלשהי והייתי מביא אותם לכנס ועושה קאסט של הקבוצת כדורגל הזו, והיה רוב של החברים שלי שהיה מריע, האם זה היה הופך את זה לבסדר?
האם זו הייתה הצדקה להפוך את הכנס לכנס כדורגל?
רק בגלל שקוספליי זה תחום קרוב לא הופך את זה ליותר בסדר, גם לא להפיכה של אירוע הקוספלי לאירוע עצמאי.
וכמובן מעבר לעובדה שזה מה שהקהל רוצה לא אומר שהקהל שהיה בכנס זה הקהל שאמאי בתור ארגון אנימה ומנגה היה צריך להביא לכנס.
יש כאן הנחה שהקהל הוא צדק אבל הקהל הוא סך הכל תוצר של איך שאמאי שיווקו את הכנס שלהם, אז גם אם הקהל היה רוצה עוד נושאים זה לא היה מוצדק כי אין לאף אחד מושג מה הקהל הזה.
ואפילו אם הקהל נכון שמייצג את הרצונות של קהילת האנימה, גם אז זה היה לא מוסרי בשביל אמאי לקדם תחום נוסף ולהמשיך לספר שהם ארגון אנימה ומנגה, לכל הפחות במינימום היה נדרש מהם להודיע ברבים שהם משנים את היעוד שלהם\של הכנסים שלהם כדי לאפשר לכל מי שהיעוד החדש לא מוצא חן בעיניו לצאת מהעניין, וזה לפני שנכנסים לעניין הכספים שהארגון כבר הרוויח על הגב של אותם אנשים. ככה שהיה למרות הכל הרבה יותר נכון להקים ארגון חדש פשוט.

"זה סתם יוביל לפילוג הקהילות"
ממתי פילוג נהפך לבוגימן? אני לא רואה את אף אחד מתלונן שקהילת האנימה מפולגת מקהילת מעריצי המוזיקה המזרחית.
יש פילוגים מוצדקים ויש פילוגים לא מוצדקים, אם זה יגרום לקהילת הקוספלי להחליט שהיא לא רוצה חלק בקהילת האנימה אז בהחלט יהיה חבל אבל זה שיקול שלהם.
אף אחד לא יצא כאן נגד קוספליי, כל מה שנאמר הוא שארגון אנימה ומנגה לא צריך לממן דברים שלא מקדמים את תחום האנימה והמנגה.

"גם הסגל התחפש לדמויות שלא קשורות לאנימה ומנגה"
אף אחד לא יצא נגד קוספליי לסדרות שלא קשורות לאנימה כמו שנאמר מספר לא קטן של פעמים, נאמר שזה לא במקום שהארגון אמאי ישקיע בזה משאבים.
זה שמישהו חבר בסגל של אמאי לא אומר שמטרת החיים שלו צריכה להיות קידום האנימה, מה גם שעצם העובדה שהם בסגל תרמה לקהילת האנימה והמנגה.

מצב הפאנדום בארץ

הקדמה

הרעיון לפוסט הזה עלה בשיחה לפני שבועיים עם DAPPER בשעה 5 לפנות בוקר, לרוע המזל מאז לא הספקנו לשבת על העניין ולהוציא פוסט משותף, אז החלטתי לבינתיים להתחיל לפחות לכתוב את הפוסט.
התוכנית שלי היא לחלק אותו ל2 חלקים, כאשר בניגוד למקרים דומים בעבר אני מקווה שהפעם אני אפרסם גם את החלק השני של הפוסט בסופו של דבר.
אני אתחיל מהתיאור של מצב הפאנדום(קהילה) כרגע, כפי שאני רואה אותו, אני אשאיר פרק זמן כדי שאם מישהו ירצה(מישהו בכלל קורא כאן?) תהיה אפשרות להגיב עם תיקונים(בתגובות, או אפילו בפוסט בבלוג) ולאחר מכן אני אעשה פוסט נפרד שבו אני אסביר את הבעיות, הפתרון שאני רואה ואת הסיבות
שאני חושב שבגללן הפתרון הזה יהיה הכי טוב.
ובמהלך הזמן הזה מי שמעוניין יותר ממוזמן להשתתף בדיון בתגובות או בכתיבת פוסט בנושא בבלוג שלו או שלה.
אני מבקש להדגיש שאומנם בדקתי בכללית את הדברים אבל ממש לא עשיתי מחקר מעמיק בנושא ובהחלט אפשרי שמה שאני ארשום פה יסבול מהטיה שנובעת מהניסיון האישי שלי והאנשים שאני מכיר. ולכן אם מישהו חושב שרשמתי משהו שלא מדויק אני אשמח מאוד לשמוע על כך בתגובות..

הפאנדום

הוא גוסס. ב2 מילים זה איך שהייתי מתאר את פאנדום האנימה בארץ כיום.
יש פאנדומים קשורים שהתרשמתי שהמצב שלהם היה קצת פחות במגמת ירידה, כמו למשל הפאנדום של קוספליי שזכה לתור זהב בכמה שנים האחרונות, ובמידה מסוימת התרשמתי שגם הפאנדומים של מוזיקה אסייתית בכלל ויפנית בפרט היו במגמת עליה בתקופה האחרונה יותר.
אבל בסך הכל אלה שני פאנדומים שבזמן שהם כוללים מספיק רבדים משל עצמם הם לא מסוגלים להחזיק את עצמם בארץ לבד לראייתי.
והסיבה העיקרית לכך שהם היו במגמת עליה היא שהם התחילו מנקודת מוצא נורא נמוכה.
אז בזמן שיחסית לשנים קודמות הם השתפרו הם עדיין תלויים בעיקר בפאנדום של האנימה בתור בסיס שממנו אנשים מגיעים אליהם, פשוט כי זה פאנדום קרוב שמגיעים אליו הרבה אנשים עם פוטנציאל להשתלב בפאנדומים האלה.

למה אני חושב ככה
יכול להיות שאתם מסכימים איתי, ויכול להיות שנראה לכם שאני טועה, אז אני אסביר את הכוונה שלי לכך שהפאנדום גוסס כדי שלא יהיו אי הבנות בנוגע לצורה שלפיה אני שופט את המצב של הפאנדום.
המדד הכי פשוט לראייתי הוא מספר האנשים שמתעסקים בפאנדום מספיק בשביל שיהיה אפשר לנהל איתם דיון אינטליגנטי על נושאים שקשורים בו.
עכשיו יתכן שכמה מכם כבר יקומו ויגידו שזה מדד נורא סובייקטיבי או אפילו מדד נורא אליטיסטי לשפוט את המצב הקהילה, הרי אפשרי שיהיו אנשים שאני לא אוכל לדון איתם בדברים(שאני אחשיב לאינטליגנטים) אבל זה לא כאילו הם לא רואים אנימה נכון? מה נתן לי את הזכות לשפוט את הקהילה ככה?
אז הסיבה שאני שופט ככה את הקהילה היא קודם כל בהחלט מושפעת מהעובדה שזה אחד הפרמטרים שהכי מעניינים אותי אישית, כי בסופו של דבר אחד היתרונות העיקריים שאני רואה בקיום של פאנדום הוא האפשרות לחלוק רעיונות עם אנשים אחרים.
אבל מעבר לזה אני חושב שהמדד הזה מייצג את הבריאות של הפאנדום בצורה הכי מדויקת.

איך בדקתי את זה
שנייה לפני שאני אסביר למה, אני אגיד שהצורה שבדקתי את מצב הפאנדום, מעבר כמובן לניסיון האישי שלי, הייתה בכניסה לנושא בפורום אמאי שיש בו את רשימת קהילות האנימה הישראליות וקריאת דיונים בפורום האנימה הרלוונטי של כל אחת מהקהילות שיש שם.
הממצאים שלי היו שמתוך כל הקהילות האלה, חלק גדול היו בכלל לא פעילות, או שלפחות הפורום אנימה שלהן היה לא רלוונטי.
ובכמה שנשארו הדיונים ברובם היו דיי בסיסיים, וכמעט בכל המקרים שהייתה פעילות כלשהי היא הייתה מוגבלת כמעט ורק לסדרות שמשודרות כרגע.
שוב פעם יתכן שמישהו יקום ויגיד שאין שום סיבה שאני אדרוש מאנשים לדבר על סדרות ישנות כי הרי גם אנימות מודרניות הן אנימות אז מה בעצם לא בסדר בזה, אבל אני חושב שיש הבדל משמעותי בין אנשים שבאופן פעיל מחפשים אנימה ובהתאם לכך יגיעו גם לאנימות שיצאו לפני יותר מ3 חודשים, לבין אנשים שפשוט זורמים עם מה שנפוץ ומדוסקס באותו הרגע.
וההבדל הזה אני חושב מאוד משמעותי לקיומה של הקהילה, כי אנשים שפשוט זורמים גם כנראה שפחות מתעניינים בתחום.
בקהילות של אנשים באמת ותיקים עם מספר סדרות מכובד מתחת לחגורה של המשתמשים עוד הייתי יכול להבין את ההתמקדות היחסית בסדרות חדשות, כי הרי אם רוב האנשים כבר ראו את הסדרה יהיה הרבה פחות על מה לדסקס, אבל גם בקהילות של משתמשים צעירים למדי מספר הדיונים האלה היה זניח.
מבין הקהילות האלה הקהילה היחידה שאני התרשמתי ממנה שהמצב שלה היה בריא בסך הכל הייתה קהילת האנימה בתפוז שהדיונים שהתנהלו בה היו יותר רציניים, היו בה גם דיונים על סדרות ישנות יותר, וגם אם לא היו הרבה כאלה אחוז נכבד מהאנשים ששם נמצאים בתחום כבר תקופה אז כאמור זה גם יותר מובן שידסקסו בה פחות על סדרות ישנות.

*סְיָג אחד שיש לי מהבדיקה הזו הוא שאני לא משתמש בפייסבוק ובהתאם לכך בהחלט יתכן שאני מפספס דברים שהולכים שם,
אבל בלי קשר לכך שאני ממש לא בטוח עד כמה פייסבוק בנוי להחזקת קהילה בנושא מסוים(זו רשת שבסופו של דבר פשוט מותאמת יותר
לניהול קשרים בין חברים, מאשר לדיונים כלליים בנושאים ספציפיים), גם ממי שאני מכיר שיש לו פייסבוק לא יצא לי לשמוע ששם נמצאת הישועה בנושא הזה.
אבל למרות זאת אם מישהו כאן חושב שהמצב בפייסבוק שונה ממה שהתרשמתי ממנו עד עכשיו אני בהחלט אשמח לשמוע.

המדד לבריאות הקהילה
ובחזרה להסבר על בעצם למה אני חושב שרמת השיחות בפאנדום היא מדד טוב לבריאות הקהילה.
הסיבה שאני חושב שהרמה של השיחות היא מדד טוב מורכבת מכמה חלקים, אשר חשובים כל אחד מהם בנפרד, ואפילו יותר ביחד.

    זמן

בשביל שאנשים ינהלו שיחות איכותיות בנושא כלשהו הם זקוקים למספיק זמן בשביל ללמוד להכיר את התחום, להכיר את הז'רגון,
את אבני הבסיס, את הזרמים ואת הדברים שהם אוהבים ולא אוהבים בו.
הם צריכים שיהיו להם דעות והעדפות שהתעצבו לאורך הזמן.
זמן הוא רכיב חשוב לבריאות הקהילה כי אם אנשים נכנסים ויוצאים מהקהילה כל הזמן היא לא יציבה והשתלב בה.
וכמובן זה גם אומר שיהיה לה קשה מאוד לגדול אם אנשים כל הזמן יצאו ממנה.

    עניין

בשביל שאנשים יוכלו לנהל שיחות כאמור הם צריכים להכיר הרבה דברים, אדם שמכיר 10 סדרות לא יוכל לדסקס את השינויים בסגנון של סדרות מד"ב בין שנות ה80 לשנות ה90 ולעכשיו.
הוא לא יוכל לדסקס האם השילוב של הצוות של קאובוי ביבופ על סדרת מוזיקה תוציא משהו שסביר שיהיה טוב או לא.
ואנשים שלא באמת מתעניינים בתחום לא יכירו את הדברים האלה.
עניין בתחום עצמו חשוב כי מי שלא באמת מתעניין בתחום עצמו הרבה פחות סביר שיישאר בו כאשר המצב שלו ישתנה(כי הוא ילך לצבא נגיד).
והרבה פחות סביר שיהיה לו מה לתרום לאנשים אחרים.

    יכולת

הסיבה האחרונה שאני הולך לציין ספציפית היא שלדוגמא ילד בן 14 גם אם הוא צופה באנימה כבר 4 שנים וזה תחום שמעניין אותו יתקשה יותר להחזיק שיחה רצינית בנושא פשוט כי פחות סביר שתהיה לו את היכולת בגיל 14, לעומת בחור בן 30.
בשביל שיהיו שיחות איכותיות צריך יכולות מנטליות מסוימות שחשובות גם לקיום העצמי של התחום.
כמובן שהכוונה היא לאו דווקא ליכולת כתוצאה מהבדל בגילאים, אלא ליכולת באופן כללי. שאומנם מושפעת גם מהגיל אבל בהחלט תלוי גם הרבה באדם עצמו.
ובשביל ליצור דברים צריך מידה מסוימת של יכולת, בין אם זה יכולת לצייר בשביל ליצור אומנות שקשורה לתחום, או יכולת כתיבה בשביל לכתוב תוכן שיעניין אנשים בתחום, או פשוט יכולת טכנית בשביל לאפשר את כל סוגי האינטראקציות האלה.

By your powers combined
בעצם ביחד כל הפרמטרים האלה תורמים לבריאות של הקהילה, שזה הגודל שלה מצד אחד והיכולת שלה לשמור עליו(זאת אומרת שאם נכנסים עכשיו 20000 ילדים בגלל שידור בטלוויזיה של אינויאשה, אם שנתיים אחרי זה כולם יעזבו את הפאנדום המצב שלו לא באמת השתפר אפילו שהוא גדל באופן זמני) ובמידה מסוימת, אני באמת חושב שזה לא עניין של אליטיזם, מעבר לגודל של הקהילה יש בהחלט פקטור גם לאיכות שלה מבחינת עד כמה אנשים שנמצאים בפאנדום יוצרים(בין אם זה מציירים דוג'ינשים, פותחים פורומים או אתרים, כותבים בלוגים או כל דבר אחר שיוצר תוכן חדש).
כי 2 מליון אנשים שרק צורכים ולא יוצרים אינטראקציות ותוכן חדש הם לא באמת פאנדום(לדוגמא אני חושב שזה דיי בטוח להניח שיש כמה מליארדים של אנשים בעולם שצורכים מזון, אבל לא הייתי אומר שיש פאנדום כזה גדול בגלל שרוב האנשים לא עוסקים בייצור של תוכן שקשור לתחום).
ואני חושב שזמן עניין ויכולת הם דברים חשובים בגלל שצריך שאנשים יישארו מספיק זמן כדי שיהיו אנשים בפאנדום, צריך שיהיה להם מספיק עניין בשביל שהם יבדקו נושאים וירחיבו אופקים, צריך שיהיה להם מספיק יכולת בשביל לעשות משהו עם כל הדברים האלה שהם למדו עליהם
וצריך את כולם ביחד בשביל שהם יתרמו לפאנדום מצד אחד וישארו בו מספיק זמן כדי שהם יגרמו לכך שעוד אנשים יכנסו יתפתחו וירצו להישאר בו גם כן.
אז בזמן שזה בסדר גמור שיהיו כל הזמן אנשים שבאים והולכים, אני חושב שבשביל שהפאנדום יהיה בריא צריך שיהיה גרעין כלשהו של אנשים שיוכלו לקדם אותו ולדאוג שבעצם אנשים ימשיכו להגיע, ושתוכן ימשיך להיווצר בו.

בקצרה,כי הפוסט הזה יצא ארוך מדי בכל מקרה, הבעיה כפי שאני רואה אותה כרגע הוא שמספר האנשים שאפשר להחשיב אותם לליבה של הפאנדום פשוט קטן מדי\לא גדל מספיק בשנים האחרונות.