קואופרטיב בלוגי האנימה בישראל – נושא ראשון: השנה שהייתה

*אני מפרסם את ההודעה באמצע הלילה אז אני מבקש סליחה מראש על השגיאות שאולי שכנראה יש לי כאן, אני אשתדל לערוך את הפוסט מחר אז אם מישהו מעדיף לחכות לגירסא יותר מלוטשת הוא מוזמן לחכות עוד טיפה..
קם לו קואופרטיב בלוגי אנימה, שהוא בעצם מסגרת שנועדה לעזור לבלוגרי אנימה בישראל למצוא נושאים לכתוב עליהם, לקריאה נוספת על הרעיון אני מזמין אתכם לקרוא בקואופרטיב עצמו כמובן, ובפוסט הזה אני אנסה להשתתף בנושא החודשי שלו.
הנושא של החודש האחרון היה "סיכום השנה (2013) בתחום האנימה המנגה וכל השאר, והציפיות שלכם לשנה הבאה" .
ניסיתי לחשוב על מה לכתוב, ואופציה אחת הייתה פשוט לכתוב על האנימות שיצאו בשנה האחרונה אבל תכלס אני לא חושב שיש יותר מדי מה להכנס לזה כי כיום מידע על רוב הסדרות קיים באינטרנט, ובמבט מהיר אני לא חושב שיצא משהו שהייתי רוצה לדבר עליו יותר מדי.
גם כי רוב מה שאני חושב שהיה ממש טוב היה עונות שניות\שלישיות וכו' וגם כי אפילו ביניהן אני לא חושב שיש משהו שהייתי יכול להגיד עליו שהיה יוצא דופן בקני מידה שנתי.
בקהילת האנימה הישראלית לא הייתי מעורב יותר מדי השנה, אז הדבר הכי רלוונטי שיש לי הוא פוסט שכתבתי על הנושא, אבל הוא כבר מלפני יותר משנה ככה שאין לי יותר מדי מה להרחיב על הנושא.
ולכן במקום כל זה אני אתייחס לאספקט אחר שמי שקורא כאן מדי פעם אולי שם לב שאני משגיח עליו יחסית, תעשיית האנימה וההתקרבות שלה אל המעריצים.

.

השנה שהייתה

פרסים מקיקהארטבקטגוריית השנה שהייתה ראוי לציין את הפרויקט שלמיטב ידיעתי היה הראשון שממש הביא את תעשיית האנימה לפלטורמת מימון המונים, Kick-Heart..
אומנם הפרויקט הזה לא היה ב2013 אבל כן היה לפני בדיוק שנה ו8 ימים, ובנוסף לכך בדיוק לפני שבוע או שבועיים הפרויקט הגיע סוף סוף לסיום שלו ובעצם סיפק את הפרסים שהובטחו לתורמים.
אני תרמתי בזמנו לפרויקט וקיבלתי לפני שבועיים את דיוידי, פוסטר והגלויה שאתם יכולים לראות לשמאל הטקסט הזה.
הפרסים הפיסיים אבל הרבה פחות משמעותיים כי כיום אפשר להוריד הכל מהאינטרנט, אבל זה כן הרגיש נחמד לראות פרויקט שהתחיל לפני שנה מגיע לסיום בידיעה שאני הייתי אחד האנשים שעזר להביא אותו לשם.
במיוחד אחרי שממש צפיתי בתוצאה הסופית, אומנם היא הייתה רק 12 דקות והיו קטעים שהרגישו קצת פחות מלוטשים, זה בהחלט הרגיש כמו אנימה אמיתית שיכלה באותה מידה להיות משודרת ביפן.
שווה לציין גם שהסרט הזה כבר השתתף במספר פסטיבלים ואפילו זכה בכמה פרסים.

Time of Eveהפרויקט הבא שראוי לאיזכור הוא פרויקט השקת הבלוריי של הסרט Time of Eve – כמו שהשם מעיד מדובר בפרויקט שנועד לממן הפקה והפצה של סרט אנימה על בלוריי, מה שחסר מהשם הן העובדות שמדובר בהפצה במערב(או בעצם בכל מקום שלא דובר יפנית) ושבעצם מדובר בסרט שכבר סיימו את ההפקה שלו ואפילו הופץ ביפן כבר כך שרכיב ההפקה מתייחס ספציפית לבלוריי עצמו.
על הפרויקט הזה לא כתבתי פוסט בבלוג, הסיבה העיקרית היא שעד שכבר באתי לשבת ולכתוב את הפוסט הפרויקט כבר הסתיים אז הפרסום שלו היה קצת פחות משמעותי.
חלק משמעותי מהסיבה שהגעתי למצב הזה מלכתחילה היא שהפרויקט הזה קצת פחות הלהיב אותי כי בסופו של דבר בזמן שהוא היה קשור לאנימה ומנגה הוא לא באמת היה פרויקט של הפקת אנימה כמו שהוא היה פרויקט הפצה של אנימה.
ועם כמה שהפצה זה גם אספקט חשוב הוא לא חשוב באותה מידה כמו ההפקה עצמה מבחינתי.
בכל זאת ראוי להזכיר את הפרויקט הזה כאן לפחות כי הוא היה הפרויקט הראשון שכלל כותר מוכר ומיינסטרימי.
הפרויקט הקודם להפקה של קיק הארט היה פרויקט חדשני אומנם, אבל הוא גם היה פרויק יחסית חתרני, הוא לא כיוון אל המיינסטרים מלכתחילה.
קיקהארט היה פרויקט שאומנם הבמאי שלו הפיק סרטים מפורסמים למדי אבל במקרה הספציפי הוא לא התיימר לכוון את קיק הארט אל המיינסטרים ובמקום זאת אמר מראש שמבחינתו מדובר בפרויקט שנועד לאפשר לדברים יותר נישתיים להתקיים.
מטרה חשובה כמובן, אבל אני לא חושב שהפלטפורמה הזו של מימון המונים צריכה להיות מוגבלת לכך.
ולכן העובדה שTime of Eve גם ניגש למימון המונים, אפילו אם רק למטרה של מימון ההפקה וההפצה של הבלוריי במערב, בכל זאת היה עוד צעד חיובי.
עוד נקודה שראויה לציון היא ההתייחסות של הצוות שהרים את הפרויקט לפידבק של מעריצים – מכל הפרויקטים שיצא לי לראות זה היה הפרויקט שהיה הכי קשוב ומתחשב במעריצים.
החל מהבחירה בפרסים שהם הציעו, עד ליעדים שהם הוסיפו לפרויקט אחרי שהוא עבר את יעד המימון הראשוני שלו ואפילו עד לרמה שהם הקשיבו לפידבק של המעריצים בנוגע להחלטות טכניות כמו איזה אנשים ספציפיים יתרגמו את הסרט לכל שפה.
אגב לזווית קצת יותר מקומית על הנושא אפשר להזכיר גם את ההתנדבות של אמא"י לתרגם את הסרט לעברית (קישור לפייסבוק פשוט כי לא מצאתי שום דבר על הנושא באתר שלהם), ואם אנחנו כבר בנושא בלינק הקודם אתם יכולים לראות שהם מחפשים מתנדבים אז אם אתם מתאימים אולי תיצרו איתם קשר? :)

הרחבתי קצת יותר מדי על הפרויקט הקודם כי לא כתבתי עליו פוסט אבל נשארו עוד 2 דברים מהשנה האחרונה, אז נעבור עליהם בזריזות יותר

אקדמיה למכשפות צעירותפרויקט הפרק השני לאקדמיה למכשפות צעירות – אני חושב שהרחבתי מספיק על הפרויקט הזה בפוסט המקורי שלו אז אין צורך להכנס יותר מדי לפרטים.
אני רק אסכם למי שבכל זאת לא רוצה להכנס לפוסט הקודם שמדובר בפרויקט שנועד לממן פרק שני לאובה שיצר סטודיו Trigger ומהווה מקרה ראשון של אנימה שאפשר להחשיב למיינסטרימית שקיבלה מימון המונים.
בנוסף לכך אני אוסיף פרט מידע שלא היה בזמן כתיבת הפוסט המקורי והוא התוצאה של אותו פרויקט.
אבל קודם כל קצת הקדמה כדי לספק פרספקטיבה, לפרויקט קיק הארט ביקשו 150 אלף דולר וקיבלו 200 אלף דולר, לפרויקט של Time of Eve ביקשו 18 אלף דולר וקיבלו גם כן 200 אלף דולר
אבל לפרויקט של האקדמיה למכשפות צעירות ביקשו 150 אלף דולר וקיבלו 600 אלף דולר וכל זה כשהסטודיו שאחראי לפרויקט הפסיק להוסיף יעדים יחסית מוקדם בחיי הפרויקט, כך שהקהילה הייתה מוכנה לשים אפילו יותר כסף אבל הסטודיו פשוט לא היה ערוך להכנס לפרויקט גדול יותר והעדיף להשאיר הרחבה של הפרויקט לעתיד.

מגזין תרבות אוטאקוונקודה האחרונה מהשנה שלא כתבתי עליה עדיין אבל עדיין תהיה יחסית קצרה, פרויקט מגזין אנימה מנגה ותרבות אוטאקו באנגלית זה פרויקט קצת שונה מהפרויקטים הקודמים בכך שהוא לא מתעסק ישירות בהפקה או הפצה של אנימה ובמקום זאת מתעסק קודם כל בעיקר באמנים של אנימה ומנגה, ספציפית בעיקר בציורים עצמם.
אני מזכיר את הפרויקט הזה כי בכל זאת הוא עדיין נוגע לתעשיה כי הוא כן קם ביפן, והוא כן יתן במה לאמנים יפני שקשורים לתעשיה להציג את היצירות שלהם.
בנוסף לכך למיטב הבנתי הוא גם אמור להכיל כתבות בנושאים שקשורים לתחום.
עוד סיבה בכל זאת להזכיר אותו היא שבניגוד לכל הפרויקטים הקודמים שהזכרתי הפרויקט הזה הוא היחידי שעוד פעיל כרגע ובנוסף לכך הוא כנראה הפרויקט הכי זול מבין כולם, שמספק הכי הרבה אופציות ממש לקבל "פרסים" בתמורה לכסף.
אז אם מישהו מתעניין במגזיני אנימה מנגה ותרבות אוטאקו פופולרית זו ההזדמנות להשתתף בפרויקט הזה.
akiba2
סיכום קצרצר של השנה שהייתה
כמו שאתם יכולים לראות מאורך הפוסט עד עכשיו קרו דיי הרבה דברים השנה מבחינת ההתקרבות של התעשיה למימון המונים.
כמובן שעדיין 99.9 אחוז מהאנימות שיופקו בזמן הקרוב יהיו במימון חברות הפצה יפניות גדולות אבל אם כשהתחיל פרויקט קיק הארט בסוף 2012 זה היה משהו חריג למדי ולא מוכר כשיצא הפרק הראשון של האקדמיה למכשפות צעירות,קצת פחות מחצי שנה מאוחר יותר, כבר היה מדובר בקונספט מוכר שעשרות תגובות שמעריצים פרסמו לחברה כללו בקשה לפתוח פרויקט קיקסטארטר בשביל לעזור להפקה של הפרק השני – ובהתאם לפופולריות העולה של מימון ההמונים גם הסכום שהפרויקט הגיע אליו היה משמעותית גבוה יותר.
אז השנה אני חושב שכבר הגענו למצב שיש מספר ניצנים ראשוניים בתעשיה.
ואולי אפילו את האקדמיה למכשפות צעירות אפשרי גם לראות כשלב מעבר לניצנים ראשוניים.

מבט לשנה הבאה

בניגוד לפוסט בנוגע לסדרות שמעניינות אותי שיצאו שנה הבאה על הנושא הספציפי הזה יש הרבה פחות מידע אז אני לא ממש יכול להצביע על דברים ספציפים שאני מחכה להם.
אני יכול להגיד שאני בהחלט מחכה לקבל את הפרס שלי על ההשקעה בTime of Eve שכנראה יגיע אלי כבר ב2014 ואני בהחלט אצפה לראות מה יצא מהפרויקט של האקדמיה למכשפות צעירות שיצא במקרה הטוב ב2014 אבל סביר יותר להניח שב2015.
אבל בכל הנוגע לפרויקטים הבאים הרבה יותר קשה להגיד אז במקום זאת אני אתייחס למה שאני מעריך או מקווה שיקרה.
אני בהחלט מצפה שיהיו עוד כמה פרויקטים בסגנון של אלה שכתבתי עליהם כאן, בתקווה קצת יותר ממה שהיו השנה.
אבל מה שאני הרבה יותר מחכה לו זה שיגיע פרויקט גדול ורציני סוף סוף מהתעשייה שיראה לכל אותן חברות שעוד יושבות על הגדר שכדאי להן לקפוץ למים ולנסות לעשות משהו.
בתעשיית המשחקים זה היה כנראה הפרויקט של טים שאפר שהגיע לכמעט 4 מליון דולר ובעצם יצר הייפ עצום בתעשיה שעד היום אפשר להרגיש את ההשפעה שלו בכך שיש עשרות משחקים שמומנו כבר במימון המונים, ועוד משחקים רבים שבתהליכי מימון כרגע.
חלק לא קטן מהם גם הגיע לסכומים שהיו נראים אסטרונומים לפני בקושי שנה וחצי.
אז זה פחות ציפיות לשנה הקרובה כי זה נורא קשה להגיד שפרויקט כזה יגיע השנה (או בכלל) אבל אני בהחלט מקווה שזה יקרה.
ובכל זאת אחרי שאנשים בתעשיה ראו שפרויקט אנימה יכול להגיע ל600 אלף דולר אני חושב שזה בסדר להיות קצת אופטימי בנושא :)

Little Witch Academia 2 בקיקסטארטר

אנימה וקיקסטארטר, שני דברים שאם קראתם את הפוסטים הקודמים שלי אתם יודעים שאני מרוצה כשהם נפגשים.
למי שלא יודע מה זה קיקסטארטר אני אקשר אתכם כאן לפוסט הקודם שלי שהתייחס לנושא Kick-Heart: אנימה במימון מעריצים ולמי שכבר יודע או סתם מעדיף להגיע ישר לעיקר אני אקשר את הפרויקט ישירות Little Witch Academia 2 בקיקסטארטר
LWA
תקציר
סטודיו טריגר הוא סטודיו אנימציה חדש יחסית(הוקם ב2011) שמורכב מיוצאי סטודיו גאינקס, סטודיו וותיק שהיה אחראי לכמה מהאנימות הכי מוכרות בעולם כמו נאון ג'נסיס אוונגליון, גורן לאגאן ועוד, היה חלק מפרויקט Anime Mirai 2013 וקיבל במהלכו תקציב של כ300-600(לא מצאתי מספר מאומת) אלף דולר להפיק סרט\OVA של פרק אחד.
את אותה האנימה הם החליטו לפרסם ביוטיוב(קישר לסרטון) לצפיה חופשית של המעריצים.
היא קיבלה ציונים דיי טובים והמלצות מהרבה מאוד אנשים, וגררה התעניינות רבה מקהילת האנימה הבינלאומית שרצתה לדעת אם יהיה לה המשך, ועקב העובדה שהאנימה הופקה ע"י סטודיו טריגר הקטן המליצו להם בתגובות לפתוח פרויקט קיקסטארטר להפקה.
ואכן זה מה שסטודיו טריגר עשו לפני יומים(ב8 לחודש), ובתאם להתעניינות הציבורית הפרויקט עבר את היעד שסטודיו טריגר שם לפרויקט(150 אלף דולר) תוך מספר שעות, ולמעשה בזמן כתיבת ההודעה הזו בדיוק סיים להכפיל את היעד ולהגיע ל300 אלף דולר.
בתיאור הפרויקט סטודיו טריגר הסביר שכבר יש לו תקציב להפיק פרק, אבל תקציב מספיק לכ20 דקות, ולכן הם פנו לקיקסטארטר בשביל להשיג כסף להאריך אותו ב15 דקות.
כאמור אותו היעד שהם שמו נופץ כבר וכרגע כולם רק מחכים לראות מה יהיו יעדי המשנה שסטודיו טריגר יפרסם, כאשר בהחלט אפשרי שהם יקבלו מספיק כסף להפיק אנימה עוד מספר פרקים כבר מהפרויקט קיקסטארטר הנוכחי.

אז לכל מי שמתעניין אני ממליץ לצפות באנימה ולשקול האם הוא רוצה לתרום גם כספים לפרויקט, כי בהחלט יתכן שהפרויקט הזה ירשם בעתיד בתור הפרויקט שפרץ את הסכר ועודד עוד חברות לפנות לקיקסטארטר בנסיון להפיק אנימות חדשות.

Kick-Heart: אנימה במימון מעריצים

צוות ההפקה של KickHeartאז על מה אני מדבר בדיוק? קודם כל למי שאין כוח לקרוא את מה שאני כותב אתם מוזמנים להיכנס לכאן ולהתרשם בעצמכם.

אם בכל זאת אתם רוצים קצת יותר הסברים אז לגרסה הקצרה קודם:
הבמאי מאסאקי יואסא, שמוכר בעיקר בזכות העבודות שלו מינד גיים, קמונוזומה, קאיבה וטאטאמי גלקסי התחיל פרויקט חדש להפקת סרט קצר תחת אולפן האנימציה פרודאקשן אייג'י, הסרט אמור להיות סרט של 10 דקות(אם הוא יקבל מספיק תקציב הוא יוארך לסרט באורך מלא) שיעקוב אחרי סיפור האהבה בין רומאו, מתאבק מקצועי מצליח, ויוליה נזירה שמנהלת חיים סודיים כמתאבקת מקצועית.
עד כאן אין שום דבר מיוחד(למעט אולי העובדה שהוא נוהג לעבוד עם מאדהאוס ו4 מעלות והפעם מדובר דווקא בפרודקשן אייג'י, אבל זה לא דבר נדיר בתעשיה הזו), איפה שהאירוע הזה נהפך למשמעותי הוא בצורה שמאסאקי ופרודאקשן אייג'י ניגשים להפקה הזו.
בפוסט קודם שלי בסדרת הפוסטים(שכוללת פוסט בודד לבינתיים) "איך נולדת אנימה?" הזכרתי שבהפקה של אנימה כלולים בדרך כלל אולפן אנימציה וחברת הפקה,
כאשר האולפן אנימציה יכול להציע רעיון לחברת הפקה וחברת ההפקה מחליטה אם הרעיון שווה מימון ומשקיעה בו כסף.
אז כאן לקחו את הרעיון הזה ושינו אותו לגמרי, במקום לעבור דרך חברת הפקה פרודאקשן אייג'י ומאסאקי החליטו לנסות לקבל את המימון ישירות מהמעריצים.

KickStarter

למי שלא מכיר את האתר הזה אני אתן הסבר קצר,
קיקסטארטר הוא אתר שבו אנשים(או חברות) מקבלים אופציה להציע פרויקט ולבקש מהקוראים באתר לממן אותו לסכום מסוים.
אם הפרויקט מגיע ליעד מימון שלו תוך חודש החברה שהציעה אותו מקבלת את הכסף מהתורמים, מצד שני אם היא לא אף אחד מהאנשים שהסכים לתרום לא מפסיד כסף והפרויקט פשוט נכשל.
הרעיון הוא שבתמורה למימון המשתתפים מקבלים "מתנות" בחזרה, אני רושם מתנות בגרשיים כי אומנם הרעיון הוא ששני הצדדים מתבססים על טוב לב כיום מדובר בעיקר בסוג מתקדם משהו של מכירה מראש של מוצרים.
לדוגמא במקרה של הפרויקט שאני מזכיר כאן כל מי ש"תורם" 15 דולר מקבל בתמורה את האפשרות להוריד את הסרט למחשב שלו, לעומת זאת מי ש"תורם" 60 דולר גם מקבל ב"מתנה" את הבלוריי של הסרט שיצא ומי שמוכן לתרום 10 אלף דולר מקבל טיסה ישירה ליפן, כולל לינה(ללילה אחד) סיור פרטי בסטודיו של פרודאקשן אייג'י וארוחת ערב עם הצוות הפקה(כמובן שיש עוד הרבה דרגות שונות שאתם מוזמנים לקרוא בעמוד הפרויקט שקישרתי אליו).
יעד המימון של הפרויקט הזה הוא אגב 150 אלף דולר.

אז למה בעצם זה צריך לעניין אותי?

יש כמה סיבות, הראשונה היא שאם אי פעם יצא לכם להרגיש שתעשיית האנימה נהיית ממוסחרת מדי ושאין דברים שקולעים לטעם שלכם עכשיו זו ההזדמנות שלכם לדחוף את התעשייה לכיוון שיאפשר לאנימות שאתם רוצים להתקיים.
סיבה נוספת היא שכיום תעשיית האנימה מאוד נזהרת מהשקעה בדברים שהם לא בטוחים,הנושא אגב הוזכר בסרטון של הפרויקט בקיקסטארטר, שבאופן כללי מומלץ מאוד לצפות בו.
לא להשקיע בדברים לא בטוחים זה דרך אחרת להגיד שמשקיעים בדברים שלא הולכים לחדש יותר מדי, זה אומר להשקיע בעיבודי מנגה שאפשר להראות שיש להם מספיק מעריצים שסביר שיחזירו את ההשקעה על האנימה.
וזה אומר להשקיע באנימות שהנושאים שלהם הם נושאים שידוע שיש להם מספיק קהל שמוכן לשלם עליהן, נגיד סדרות מואה, ככה שאם הפרויקט הזה יצליח הרבה יותר אנימות חדשניות יוכלו להתקיים.
הפרויקט הזה, מעבר לרעיון של הסרט הספציפי שהציעו בו, מייצג עתיד אפשרי שבו התעשיה תנצל אפשרויות מימון כאלה כדי לתת לנו, המעריצים מכל העולם, אפשרות להשפיע על האנימות שיופקו.
אם תעשיית האנימה באמת תאמץ מודל שיתבסס לפחות בחלקו על מימון של מעריצים זה יגרום למצב שעשרות אנימות שהיום לא ינסו להפיק כי החברות לא בטוחות שיש להן ביקוש אמיתי יקבלו סיכוי להתקיים.
במקום שהכסף שאתם משלמים על הדיוידי או הבלוריי ילך לעשרים גורמים שונים לפני ששבריר ממנו יגיע חזרה לסטודיו תהיה לכם האופציה לתגמל את אולפני אנימציה השונים על היצירות הספציפיות שאתם באמת רוצים.
עוד סיבה היא שבאופן דיי נדיר התעשייה היפנית לא מגבילה את עצמה ליפן ופותחת את עצמה לכל העולם.
הסרט שהם הולכים להפיק יגיע מראש עם כתוביות באנגלית, והיופי הוא שאם מספיק אנשים יבקשו בתגובות שלהם שיצורפו כתוביות בשפה אחרת אפשרי מאוד שהשפה הזו גם תצורף.
מאז השפל הכלכלי האחרון כשרוב תעשיית האנימה בארה"ב נפלה לא נראה מצב שהתעשייה היפנית מתייחסת לקהילת האנימה שנמצאת מחוץ ליפן כמו שהם ניגשים בפרויקט הזה, מדובר בהתקדמות חשובה מאוד שתעזור לכולנו מאוד.

ומה שנהדר הוא שבדיוק מה שאני מתאר כאן שיכול לקרות לתעשיית האנימה כבר במידה רבה קרה לתעשיית המשחקים באתר הזה בדיוק.
יש לפחות 3 פרוייקטים גדולים של משחקים שהגיעו למימון של 800 אלף ואפילו מספר מליוני דולרים בזכות האתר הזה כמו משחק הפוינט אנד קליק של דאבל פיין שבמידה רבה התחיל את הטרנד במקרה של תעשיית המשחקים בכך שהוא אסף מעל ל3 מליון דולר לז'אנר משחקים שכבר נחשב למת, וויסטלנד 2 משחק המשך למשחק הRPG הפופולרי מ1988 שהשיג קצת פחות מ3 מליון דולר לאחר שבמשך שנים צוות הפיתוח ניסה לשכנע חברות הפקה להשקיע בו ונדחה כל פעם מחדש ועד לסגת הבאנר משחק אסטרטגיה מבוסס תורות מקורי שאסף כ800 אלף דולר דרך האתר.
ומעבר לשלוש האלה שהזכרתי כמובן יש עוד המון
ככה שאני באמת מאמין שאם זה יתפוס קצת תאוצה בהחלט יתכן שמדובר בשינוי משמעותי ביותר לתעשייה שיכול לאפשר הרבה דברים שכרגע אנחנו עוד לא יכולים לנחש מה הם.

לינקים

עמוד הפרויקט
מאסאקי יואסא
פרודאקשן אייג'י

אני לא הולך לספר תירוצים בנוגע ללמה אני לא מעדכן פשוט כי אני כבר עצלן מדי לעשות אפילו את זה, אז זהו, אולי מתישהו יהיו עוד פוסטים אבל אני לא מבטיח כלום :X

עונת חורף 2002

*הערה*
טוב את הפוסט הזה התחלתי לכתוב בערך בינואר, והוא דיי ננטש(ביחד עם שאר הבלוג שלא קיבל יותר מדי התייחסות מאז). אבל חבל לי לזרוק אותו, ואין באמת שום יתרון בלחכות עד שאני אשכתב אותו בשביל לפרסם אותו.
אז אני אפרסם אותו עכשיו, במקרה הטוב אני אערוך אותו אחר כך ואעדכן אותו ואז הוא יצא תקין בסוף, ובמקרה הכי גרוע אני לא ואז לפחות הוא פורסם..

לא, זה לא טייפו בכותרת.
בכל עונה נהוג לעשות בבלוגים (לפחות בלועזיים, בישראלים המנהג הזה לא סדור לגמרי) סבב מהיר של
ביקורות על סדרות העונה ולתת חוות דעת על ההתחלה שלהן כדי שהקוראים יוכלו להחליט לפי זה – בין היתר-  אילו סדרות כדאי להם לנסות בעצמם.
כיום זה לא הכרחי באותה מידה כי בכל מקרה רוב הסדרות דיי נגישות ויש ביקורות כאלו בהרבה מקורות שונים, ולכן לא הייתי בטוח עד כמה יש טעם בכתיבה של פוסט בסגנון.
אבל מאוחר יותר כשדיברתי עם דאפר על נושא אחר של פוסט לבלוג (הבדלים בין אנימות ישנות יותר לחדשות יותר) עלה הרעיון של לעשות פוסט על סדרות העונה, פשוט של לפני 10 שנים.
הרעיון נשמע לי חיובי כי בסך הכל לא ראיתי יותר מדי אנימות מאותה תקופה אז זו תהיה הזדמנות טובה בשבילי להשלים את חלק מהסדרות הטובות שיצאו בעונה ההיא.

אז לאחר ההקדמה הזו בואו נעבור לביקורות עצמן:

Arcade Gamer Fubuki

זו סדרה נורא קלילה ונונסנסית שכזו, ובאופן כללי בהחלט הרגישה כמו סדרת שאפט של פעם.
לאורך הפרק היו רפרנסים להרבה דברים – ואני בטוח פספסתי מספיק רפרנסים לדברים יותר ישנים – שהיו נחמדים.
אפשר להגיד שנהניתי מהפרק, אבל לא לרמה שהייתי ממליץ למישהו לראות את זה במיוחד לביינתים, אלא אם הוא ממש אוהב נונסנס או את שאפט.
הסדרה הזו דיי הייתה קונטרסט להרבה סדרות שיש היום, זה פשוט משהו שלא יכול להתקיים בסגנון שלו כיום.

Mirage of Blaze
היה דיי מצחיק לראות את הסדרה הזו, כי בזמן שצפיתי בה חשבתי איך הסגנון ארט של פעם היה דומה מאוד לסדרות שונן איי\יאואי.
ואז מאוחר יותר שעברתי על הפרטים של הסדרה גיליתי שמסתבר שזו סדרת שונן איי – מה שבמבט לאחור בהחלט הפך את הדברים להרבה יותר ברורים
מבחינת הכיוון שהם הולכים לקחת.
הפרק עצמו היה דיי מעניין. באופן שיחסית נפוץ בסדרות אנימה העלילה בונה על ההיסטוריה היפנית(הקרבות של אואסוגי קנשין וטקדה שינגן בקוואנאקאג'ימה, אותם קרבות שמופיעים לאורך הסדרה סנגוקו באסארה), והדמויות עצמן גם אם לא הייתי מחשיב את כולן למקוריות במיוחד היו מרעננות יחסית לסוגי הדמויות שיוצא לי לראות בסדרות מהתקופה האחרונה.
מצד שני ההבדלים יכולים להיות בעיקר בגלל שלא יוצא לי לראות סדרות שונן איי 😉

Full Metal Panic!
אין יותר מדי מה לחדש בנוגע לסדרה הזו, ראיתי אותה כבר מזמן,
היה נחמד לראות שאפילו אחרי כל כך הרבה זמן הפרק הראשון עדיין היה מאוד כיפי ואפילו הרגיש יחסית מקורי להרבה מהדברים שהולכים כיום.
האנימציה הייתה טובה ויציבה(מצד שני מדובר בהפקה של גונזו מהתקופה שהם נהגו להשקיע כך בפרק הראשון) והארט היה יחודי וקל לזיהוי.
גם בסדרה הזו הגיל היה ברור כאשר הרבה מהדברים שקרו בה שונים מאוד מסגנון הדברים שקורים באנימה כיום, ואני שם לב שאני חוזר על האמירה הזו בווריאציות שונות בכל אחת מהסדרות עד עכשיו,
אז אני אחסוך את זה בפעם הבאה ואעבור לציין רק כאשר זו סדרה שהסגנון שלה דומה לסגנון של היום אחרת אני סתם אבזבז על זה טקסט כל פעם.

Onegai Teacher
גם את הסדרה הזו במקרה יצא לי לראות כבר בעבר, אבל הצפיה השניה הזו הייתה הרבה יותר מצחיקה כתוצאה מסדרה אחרת שבמקרה יוצאת בדיוק בעונה הזו (Ano Natsu de Matteru שאולי נתייחס אליה בפוסט מאוחר יותר) שמהווה העתק של 95% ממה שהולך שם מבחינת סטינג, דמויות ובמידה מסוימת גם בעלילה הכללית.
כשראיתי את אנו נאטסו הרגשתי שהיא ממש ממש ממש מועתקת מושפעת מאונגאי טיצ'ר, אבל כשראיתי אונגאי טיצ'ר מאוחר יותר הבנתי שהיא אפילו יותר מושפעת ממה שחשבתי בהתחלה.
בכל מקרה בהתייחסות לסדרה עצמה, הסדרה הייתה בזמנו דיי טובה וגם היום היא מהנה למדי, זו למשל סדרה שהסגנון שלה דווקא כן תואם למה שיש היום (וכהוכחה אפשר לראות שהפיקו אותה מחדש בשם אחר בעונה הזו ;)), אבל בכל זאת זה לא הרגיש כמו צפיה בעוד משהו שראיתי כבר עשרות פעמים אז זה עדיין היה כיף.

זהו לפוסט הזה, בתקווה אני אכתוב את החצי השני מתישהו ואכלול בו גם את סיכום ההתרשמות שלי מהעונה הזו.. ואולי גם מעונת חורף 2012 מאוחר יותר.

תהרוג אותי מותק – פרק 1

Kill me baby
תהרוג אותי מותק, או באנגלית Kill Me Baby, היא סדרה חדשה שהתחילה בעונה הזו.

הפרק הראשון שלה שודר ביפן היום ויצא לי לראות אותו לפני כמה דקות, דיי נהניתי ממנו אז החלטתי לעשות עליו במהירות פוסט לפני שאני אאבד את החשק.

עכשיו יבוא התקציר ומיד אחריו הרשמים, שזה לפחות הדבר הראשון כשאני בודק שאני נכנס לביקורת על אנימה, ולבסוף כמה קצת מידע בנוגע להפקה שמצאתי במהלך ההכנה של הפוסט.

תקציר

לסדרה אין ממש עלילה, זו קומדיה שמשלבת בין סלאפסטיק לקומדית מצבים (דיי סטנדרטי בתכלס) ומגוללת את המעללים של הילדה ההיפרקטיבית יאסונה, חברתה לכיתה סוניה, שהיא אגב מתנקשת במקצועה, וחברה נוספת בארגון של סוניה שהיא בעצם נינג'ה.

רשמים

אפתח ואומר שנהניתי למדי מהפרק הראשון, וגם יצאתי ממנו עם הרגשה שהסדרה הולכת להמשיך ברמה הזו, ככה שהיא בהחלט התברגה לרשימת הסדרות שאני אבדוק באופן קבוע העונה הזו.
יש מספר דברים שתרמו להתרשמות החיובית שלי מהסדרה, העובדה שרמת ההפקה והאנימציה של הפרק הייתה אחידה ובאופן כללי טובה לאורך כל הפרק.
דיי התחברתי לסגנון האמנותי שלה, על אף העובדה שהוא יחסית פשוט (יאסונה פשוט מזכירה לי פאנארטים של יושיקה מיאפוג'י מהאנימה Strike Witches וסוניה מזכירה לי את סוזו מ- Seitokai Yakuindomo, מה שרק תורם לחיבה שלי כלפי הדמוית).
הדמויות והדיבוב שלהן היה מהנה ובאופן כללי הסדרה פשוט עשתה את מה שהיא באה לעשות, להצחיק.
ההרגשה של הסדרה הייתה של משהו שיצא משנות ה90 מבחינת הסגנון, עם קצת נגיעות מואה בארט.

Kill me baby

הפקה

האנימה מבוססת על מנגת יונקומה (yonkoma – מנגה אשר מורכבת מסטריפים של 4 פאנלים) שהתחילה ב- 2009 ופורסמה במגזין סיינן (seinen חיתוך דמוגרפי שמציין תכנים שמיועדים לנערים-גברים בגילאי 18-21 ומעלה).
את האנימה הנפיש הסטודיו J.C Staff, שהנפיש דיי הרבה סדרות מפורסמות כמו Yumekui Merry, Shakugan no Shana וNodame Cantabile.
לא מצאתי מידע בנוגע לחברת ההפקה כך שיתכן שהמידע טרם פורסם, אבל אפשרי ש- J.C Staff מתפקדים גם כחברת ההפקה.

מדבבים

מעבר לפרטים האלה עוד דברים שמעניינים על הצוות הוא שפרקטית כל המדבבות של הדמויות הראשיות שלו הן סאייו (seiyuu שחקנית קול יפנית) צעירות (23-24) וחדשות למדי בתעשייה (התפקידים הכי ראשיים של הסאייו הכי מבוססת מבין שלושתן היו קאקאשי הצעיר באחד הסרטים של Naruto, ג'ינטאן הצעיר בAno Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai והדמות הראשית בסדרה Asobi ni Iku yo!)
באופן קומי משהו דווקא קוגומיה ריה המדובבת המוכרת של דמויות אייקוניות (וצונדרה) רבות משחקת בתור דמות משנה מסתורית בסדרה הזו.

צוות ההפקה

לא רק שהסאייו חדשות, גם צוות ההפקה הראשי לא מוכר יחסית:
הבמאי, שהתחיל כמעצב דמויות ועבודת הבימוי הרצינית היחידה שלו היא Hatsukoi Limited (סידרה נוספת שדיי אהבתי),
התסריטאי, שהעבודות הרציניות שלו הן Yumekui Merry וHayate no Gotoku!!
והמעצב דמויות, שהוא כנראה הכי מנוסה ומוכר מבין השלושה שעבד בתור מעצב דמויות בעבר גם על Shoujo Kakumei Utena ו- Ikkitousen  ותפקד גם כמנהל אנימציה של מספר פרקים של הסדרות Toaru Majutsu no Index וHatsukoi Limited
אפשר להגיד שהסדרה הזו דיי מפתיעה, גם בגלל העובדה שאישרו את האנימה אפילו שרוב הצוות שלה לא מנוסה יותר מדי וגם בגלל שהיא מצליחה להיות טובה למדי על אף העובדה שרוב הצוות שלה דיי ירוק.

איך נולדת אנימה? – חלק 1: קדם הפקה

אני לא הולך להמשיך עם ההקבלה לשיר, אל תדאגו..
הפוסט הזה הולך להיות הראשון בסדרה של פוסטים (בתקווה) על התהליך שבסופו אנו זוכים לראות אנימה.
אתבסס פה על מספר מקורות מידע שאני אקשר אליהם בסוף, למקרה שתרצו לבדוק אותם בעצמכם ואשתדל להוסיף דוגמאות כשיתאפשר.
הידע שלי בתחום לא שונה באופן משמעותי מהידע שלכם ורוב הדברים פה מתבססים על דברים שקראתי בשביל הפוסט, אז יתכן מאוד שיהיו לי טעויות, במקרה שאתה מוצאים אותן אתם יותר ממוזמנים להעיר לי על זה ואני אספק תירוץ מתחמק אתקן את הטעות.

ארטבוק של FLCL

ארטבוקים מכילים את סוג הדברים שיש בתוכנית הפקה

אז איך בעצם כל התהליך מתחיל?
קודם כל, חשוב לציין שהתהליך שאני הולך לפרט תלוי מאוד בחברה המפיקה עצמה. בחברות שונות, חלק מהדברים יהיו שונים.
מה שאני רושם כאן מתבסס על פרסומים של מספר חברות, אבל זה ממש לא אומר שהדברים יהיו זהים בכל שאר התעשייה.
ועכשיו לאחר שסיימנו עם סעיף ההתחמקות ההסתייגות הזה, אפשר להתחיל להיכנס לעיקר של הפוסט.
בתהליך ההפקה של אנימה מעורבות חברות רבות, החל מהחברה המפיקה, כלה בסטודיו המנפיש ועד ספונסרים וערוצי טלוויזיה שונים.
בנוסף, במקרים מסוימים המבנה גם שונה בהתאם לגודל: סטודיו האנימציה יכול גם לתפקד כחברת הפקה ובעצם לשנות את התהליך כולו, כיוון שהוא מריץ את הכל באופן פנימי.

בדרך כלל הדברים יתחילו מחברת ההפקה כגון:

  • Aniplex, שהיו אחראים בין היתר ל- Baccano!, Fullmetal Alchemist, Honey and Clover.
  • Dentsu, שהיו אחראים בין היתר ל- Brave Story, King of Thorn, Tekkonkinkreet.
  • Genco, שהיו אחראים בין היתר ל- Zero no Tsukaima, Genshiken, Honey and Clover.

התפקיד של חברות ההפקה הוא באופן כללי פיננסי ועסקי ופחות נוגע לאספקטים הטכניים של הפקת האנימה, בנוסף כמו שיתכן ששמתם לב לאנימה אחת יכולות להיות יותר מחברת הפקה אחת.
בדרך כלל, לחברות ההפקה יש פגישה פעם בשנה שבה המפיקים השונים של החברה יתכנסו ויחליטו על

Akira

דוגמא לאנימה שהיוותה עיבוד: Akira

העבודות שהחברה הולכת להפיק.
ההצעות השונות להפקת האנימה מתחלקות ל-2:
– הפקת מקור – אנימה שמבוססת על הרעיון של אחד מהבמאים או אנימטורים של סטודיו האנימציה. זה מכונה ביפנית "genan".
דוגמאות להפקות מקור הן: FLCL, Neon Genesis Evangelion, Last Exile, Mawaru penguindrum, Star Driver.
– עיבוד – אנימה שמבוססת על סיפור קיים (מנגה, ספר, משחק וכד'). זה מכונה ביפנית "gensaku".
דוגמאות לעיבודים הן: Zero no tsukaima, Naruto, Bleach, Baccano, Durara, Monster.

אם לדוגמא אחד הבמאים קרא איזה מנגה מעניינת והוא חושב שהיא הולכת להצליח בגדול הוא יכול להציע אותה בישיבה,
החברה תתקשר אל החברה שמפרסמת את אותה היצירה ותברר האם הזכויות הפקה של זה נקנו כבר.
אם אף אחד אחר לא קנה את הזכויות המפיק יוכל להעלות את זה בתור אחת האופציות בישיבה.
אם כן, לרוב הם יאלצו לעבור לרעיון אחר.

מנגד, ההצעה יכולה להיות מבוססת על רעיון של אחד האנימטורים\במאים סטודיו האנימציה שחשבו על קונספט
והבעלים של סטודיו האנימציה אהב את הרעיון והעביר אותו הלאה אל חברות ההפקה.
בשביל לשכנע את חברות ההפקה, הסטודיו מכין "תכנית הפקה", אשר נוצרת במספר שלבים ובמהלכם היא מקבלת תקציר כללי, מידע בנוגע לדמויות, צוות בכיר (במאי, כותב ומעצבי דמויות) ומספר טיוטות ותרשימים בשביל להעביר להם את הרעיון כמה שיותר טוב. בדרך כלל התוכנית לא תכלול סרטון פיילוט, אפילו שזה ברור שסרטון פיילוט מעביר את הדברים בצורה הרבה יותר משכנעת, כיוון שהוא פשוט יקר מדי.

טבלת מכירות מנגה

לא באמת צריך לשכנע אף אחד בשביל להפיק סדרות עם מכירות כאלה

הצעות שמבוססות על יצירות קיימות בדרך כלל נהנות מנקודת התחלה טובה יותר, כי הרבה יותר קל להצדיק אותן בעזרת מידע בנוגע למכירות של המוצר הקיים והיכולת להסתמך על בסיס המעריצים הקיים. שווה לציין שזו אחת הסיבות העיקריות לכך שעיבודים נפוצים באופן משמעותי יותר מהפקות מקור, שבחלק מהמקרים נחשבות אפילו לסוג של בונוס לסטודיו האנימציה.

לאחר מכן במקרה וההצעה מתקבלת היא עוברת לשלבים הבאים שאני אפרט בפוסטים מאוחרים יותר, במקרה והיא נדחית הסיכוי הוא דיי סביר שהיא לא תראה את אור היום יותר, במיוחד במקרה של יצירות מקור.

-התמונה של FLCL נלקחה מhttp://www.flclw.com
-התמונה של NARUTO נלקחה מhttp://www.likenaruto.com, אם כי יש חשד שהיא סקרינשוט מANN