קוספליי וכנסי אנימה

הקדמה

לפני מספר ימים יצא לי להגיע לכנס הארוקון ,שהיה כנס נחמד מאוד, ובמהלכו חברים שהסתובבתי איתם(וביניהם DapperOldGent) גררו אותנו לתחרות הקוספליי שנערכה באותו הכנס.

אני אישית אף פעם לא כל כך התלהבתי מתחרויות הקוספליי כי הרי, בזמן הכנסים אפשר לראות הרבה יותר קוספליי, הרבה יותר מקרוב ובנוסף על כך אם אוהבים את הקוספליי אפשר לדבר עם הקוספלייר. אבל אנשים רצו אז הלכנו.

במהלך התחרות לא יכלתי שלא להרגיש 2 דברים, אחד מהם הוא שביחס לתחרות קוספליי אני צופה בממש הרבה סקיטים של המנחים וסרטונים, והשני שאנימה ומנגה מאבדים את מרכז הבמה לאט לאט. במהלך התחרות מן הסתם לא התרכזתי בזה יותר מדי, לאחר התחרות להפתעתי שמעתי מחברים שנפתח דיון בנושא על עמוד הפייסבוק של הכנס, וכשנכנסתי לשם קיבלתי אישור מחדש לכך שאני א' לא הבנאדם הראשון ששם לב לכך וב' שאולי אם עוד אנשים שמים לב לזה אז כדאי לעשות משהו בנוגע לזה.

עכשיו רק בשביל לוודא שלא מדובר כאן במה שנקרא היסטריה המונית משוללת כל בסיס עברתי לפני כתיבת הפוסט הזה על סרטונים שהעלו מהתחרות והנה פרטי המידע שעלו מהצפיות האלה

1. הזמן שלקח מהרגע שנפסקו הסרטונים של אמאי(שאגב נמשכו זמן ממש לא קצר, אפשר אפילו להגיד שדיי ארוך) עד סוף ה"תחרות"(לא כולל את הווק און)  הוא כ34 דקות.  מתוך הזמן הזה 9 דקות הועברו בסקיטים של המנחים,  במילים אחרות קצת יותר מרבע.
2. אם אני מקטלג באופן דיי רחב את סוגי התחפושות יש כ 10 יחידים\זוגות\קאסטים שהתחפשו לדמויות מאנימה או מנגה, 6 שהתחפשו לדמויות ממשחקים יפנים, ו6 שהתחפשו למה שלא נכנס לקטגוריה הזו או הזו(משחק אמריקאי, סרטים של דיסני, קומיקס אמריקאי וסדרת אנימציה צרפתית), במילים אחרות אפילו יותר מרבע.

לאחר שאני אכן יכול לוודא שלא מדובר כאן באחוז זניח מהמשתתפים בתחרות הקוספלי(או לפחות אלה שהגיעו לבמה) אני אחזור לדיון. מהדיון יצאו 2 מחנות, האחד בכללי אמר שאין סיבה\זכות לשנות משהו, והשני אמר שיש.

אם להכנס יותר לפרטים, הבחור שפתח את הדיון התחיל באמירה כללית בנוגע לבאי הכנס והקוספלי שלהם, כנגד האמירה הזו היה קונצנזוס דיי ברור שלאף אחד אין זכות להגיד לאנשים מה ללבוש לכנס, ואני לא חושב שיש ממש מה להרחיב בנוגע לנקודה הזו כרגע.
הדבר שגרר את הויכוח למרות זאת לאורך מאות התגובות היה האמירה של הבחור בנוגע לתחרות הקוספלי, שהולידה את השאלה "האם ראוי להגביל את ההשתתפות בתחרות הקוספלי לדמויות שקשורות לאנימה ומנגה", הויכוח לא ממש נכנס לצורות השונות שאפשר להגביל(עמדת הבסיס הייתה להגביל את מי שהגיע עם קוספלי שלא קשור לאנימה\מנגה\יפן רק לווק און, משמע שלא ישתתפו בתחרות אלא פשוט יעלו לבמה ויציגו את הקוספליי שלהם) ובמקום זאת היה יותר רעיוני.

הדעה שלי

לפני שאני ממש אכנס לטיעונים אני רק רוצה לעבור על כמה עובדות\הנחות בסיס:
אמא"י הוא ארגון אנימה ומנגה ובהתאם תפקידו צריך להיות קידום תחום האנימה והמנגה בישראל.
כנס הארוקון הוא כנס שמוגדר ע"י אמאי כ"כנס הדגל של אמאי", וקצת יותר בהרחבה "…הארוקון (הארו – אביב, קון – כנס) הינו כנס העוסק בתחום האנימציה והקומיקס היפניים (אנימה ומנגה), תרבות יפן פופולרית וגיימינג (קונסולות ומשחקי לוח יפנים). הכנס בא כמענה לחובבי האנימה והמנגה בישראל…"

סיכום של העמדה שלי בנושא תהיה האמירה שכל עוד אמאי הוא ארגון אנימה ומנגה הגיוני שהכנסים שהוא יממן\ירים יהיו בנושא אנימה ומנגה
וכל עוד הכנסים יהיו בנושא אנימה ומנגה הגיוני לצפות שגם התחרויות יהיו באותו הנושא, וזה גם מהסיבה שככה הכנס מתאר את עצמו אז אם הוא יהיה אחרת יהיה מדובר בהטעיה, וגם בגלל שאמאי בתור ארגון לקידום תחום האנימה והמנגה בישראל צריכים להשקיע את המשאבים שלהם בקידום התחום, וקידום של קוספלי בפני עצמו זה ממש לא קידום התחום, בזמן שקוספלי של אנימה זה כן סוג של קידום של התחום.
אומנם יש מקום לדיון על האם אמאי צריך להיות ארגון רק של אנימה ומנגה, והאם הוא צריך להקים -רק- כנסי אנימה ומנגה במצב הנוכחי שזה מה שהוא לכאורה, וזה גם מה שהוא עושה אין שום שגיאה לוגית לצפות שהתחרויות יהיו בנושא מסוים, ואי אכיפה של מגבלה כזו תהיה פגיעה במטרות של אמאי בכך שהארגון ישקיע משאבים בקידום תחום שהוא אינו אמור לקדם וכתוצאה מכך יפגע בקידום התחום שכן שייך לו. ובכך יבצע בגידה מוסרית בכל אותם אנשים שלקחו את המניפסט שלו ברצינות ותמכו בו בהסתמכות על אותו מניפסט.

הטענות שעלו בדיון

בהמשך הבאתי טיעונים שהועלו בדיון הפייסבוק
כנגד ההצעה להגביל את ההשתתפות בתחרות הקוספלי לדמויות שקשורות לאנימה\יפן עלו מספר טענות, את אלה שלא נראות לי שראוית לתגובה אני לא אצרף לכאן אבל אם אתם מוצאים זאת לנכון אתם מוזמנים להעלות את הטענות שפספסתי בתגובות, הנה כמה מהן והסבר למה אני חושב שהן לא רלוונטיות:

"הכנס עוסק במספר תחומים גם ככה(גיימינג, משחקי לוח וכו') מה זה משנה אם תהיה עוד קצת סטיה?"
כל הנושאים שהכנס עוסק בהם הם נושאים שלכל הפחות נוגעים ל"תרבות יפן פופלרית", וכמובן חלק מהם בעזרת סדרות שונות(היקארו נו גו זו אחת הסיבות העיקריות לכך שיש שולחנות גו בכנסים למשל), בדיוק כמו שאפשר לשאול למה לא להכניס לכנס גם תכנים של קומיקס אפשר לשאול את אותו הדבר על כל נושא אחר שאחוז מסוים מהקהילה קשור אליו, ואני מבטיח לכם שאף אחד לא ירוויח מזה, מעבר כמובן לטיעון המדרון החלקלק הזה יש פשוט את העובדה שזמן הכנס מוגבל ובהתאם לכך כל נושא נוסף שיכנס יבוא על חשבון נושאים אחרים, בגלל שיש תחרות קוספלי יש למשל הקרנה אחת פחות של סרטי האנימה שהארגון טורח ומביא לכנס.
ככה שלסיכום, לא אין בכנס הרבה נושאים אקראיים ולא קשורים, כל אחד ואחד מהנושאים קשור לפחות באופן רופף לאנימה מנגה ו\או יפן.

"האנשים שמכינים את הקוספליים של דברים שלא קשורים לאנימה משקיעים מאמץ לא פחות מאלה שכן, למה להפלות אותם?"
לא מדובר כאן באמירה שצריך בהפתעה למנוע מאנשים שעשו קוספליי למשהו שלא קשור לאנימה להשתתף בתחרות כאשר לפני זה הם חשבו שהם יוכלו ולכן הם השקיעו מאמצים בהכנת התחפושות,
מדובר כאן באמירה ההפוכה שרצוי לעגן דברים כאלה בתקנון כדי למנוע מצב שאנשים ישקיעו מאמצים ויופלו(מצב שיכל לקרות כרגע אם אכן חלק מהשופטים בתחרות חשבו שאין להם מה לחפש שם ודירגו בהתאם).
אז לא מדובר בהפליה פתאומית, מדובר כאן בהנחיה שלתחרות הספציפית הזו יש מגבלות, בדיוק כמו שהיה אפשר להגביל את התחרות רק לתחפושות שתופרים(בניגוד לתחפושות שמתאמים ממוצרים קיימים) ובדיוק כמו שבתיאוריה היה אפשר לעשות תחרות קוספלי רק של זוגות, או תחרות קוספלי שכוללת THEME של סטים פאנק או סייבר פאנק, או פנטזיה או מדב המגבלה הזו כשרה לגמרי.
ובנוגע לטיעון המאמץ בפני עצמו, אפשר לקחת את זה לקיצון ולהגיד שאם אני מכין רובוט ומשקיע בו מאמץ לפחות כמו מי שמכין קוספלי אז אני אהיה רשאי להציג את הרובוט בתחרות קוספלי, כי הרי השקעתי מאמץ בדיוק כמו כולם…
אז לא, הטיעון הזה לא מחזיק מים בפני עצמו.
בדיוק כמו שלא חשוב כמה שמישהו אוהב ריקודי סטפס הוא לא יופיע עם ריקוד סטפס בתחרות ריקודים סלונים לא מדובר כאן ברשעות לדבר על תחרות קוספלי כשהנושא שלה הוא תרבות יפן פופולרית.

"זה סתם יוציא את הכיף מהעניין"
האנשים היחידים שאני יכול לראות שזה יוציא להם את הכיף מהעניין הוא אנשים שבאים לכנס ואין להם שום עניין WHAT SO EVER באנימה, כל אדם אחר יוכל להנות מהכנס באותה מידה,
ומי שלא מעוניין באנימה אולי כדאי שיוותר לרגע על דיבורים על הקוספליי וינסה לבוא לכנס ולהנות מהתכנים שלו, הרי זו המטרה של הכנס, לחשוף אנשים אל התחום.

"אם יפרידו את הקוספליי לכנס נפרד לא יהיו מספיק אנשים להחזיק אותו, וגם לא יהיו מספיק אנשים כדי להחזיק את כנסי האנימה"
אני אשמח מאוד אם יספקו מספרים בנושא, כרגע מדובר נטו בתיאוריה, וגם אחת שלא מחזיקה שום מים.
כנס אנימה אפשר לעשות בכיף גם עם 400 איש(הכנס הראשון אם אני לא טועה היה עם בערך כמות כזו של אנשים, והוא היה כיף מאוד) ואם לדבר תכלס אז גם עם 100 וגם עם 200 איש, ואני מבטיח לכם שיש לפחות כמות כזו של אנשים שיבואו לכנס אנימה.
ככה שלקהילת האנימה אני לא חושב שיש מה לדאוג גם אם איכשהו יסתבר שמתוך הכנסים האחרונים שהגיעו אליהם אלפי איש בעצם 80 אחוז היו שם בשביל הקוספליי.
בנוגע לכנס קוספליי אני באמת שלא יודע, לי אישית קשה לראות למה תהיה בעיה לעשות כנס עם כמות כזו של אנשים גם כן, אלא אם יש אנשים שחייבים קהל עצום בשביל להרגיש שמעריכים אותם אני באמת שלא יכול להבין אמירה כזו.
אז אולי כנסים כאלה לא יהיו בהיכל התרבות אלא באולם קטן יותר, אבל זה ממש לא קיר.

"קשה מדי להגדיר מה זה אנימה ומנגה מלכתחילה"
יש הרבה אי הסכמה בנוגע למה אפשר לכלול(מנוות? אנימות קוריאניות? סדרות אנימציה אמריקאיות שיש אנשים שאומרים שיש להן אלמנטים שמייצגים את הסדרות שיוצאות מיפן?) אבל יש משהו אחד שקל מאוד לדעת למרות זאת, מה זה -לא- אנימה,
אז אולי יהיה מקום לדיון על עד כמה אנחנו רוצים להגביל את ההגדרה, אבל זה ממש לא המצב כרגע, מה שנאמר כאן הוא נטו על דברים שהם באופן חד משמעי לא אנימה.
קומיקס אמריקאי שמעולם לא יצא לו עיבוד בתור מנגה? סרטים תלת מימדיים מונפשים של דיסני\פיקסאר\דרימוורקס? ספרי מדב\פנטזיה? משחקים מערביים?
לא חסרים דברים.
רק כי קשה להגדיר דברים מסוימים לא אומר שצריך לקבל את הכאוס ולהגדיר כל דבר כהכל.

"למה זה בכלל חשוב שהכנס יהיה בנושא אנימה ומנגה?" \ "למה זה מפריע לכם שיהיו בכנס עוד דברים שהם לא אנימה ומנגה"
הזכרתי את זה ממקודם ברמה הכללית באמירה שכל תוכן שהוא לא אנימה בא על חשבון תוכן שיכל להיות כן על אנימה, אז זה כן בא על חשבון משהו אחר.
יש 2 סיבות שבגללן חשוב שהכנס יהיה על אנימה ומנגה
א' הכנס משווק ככנס אנימה ומנגה, ובהתאם לכך בתור לקוח ששילם על כרטיס זה מה שאני מצפה שיהיה שם.
ב' הכנס הוא כנס של ארגון אנימה ומנגה, ולא סתם כנס אפילו כנס דגל, אז אפילו עוד יותר ברור שהוא צריך להיות על אנימה ומנגה.
אמאי הוא ארגון שהתפקיד שלו הוא לקדם את תחום האנימה והמנגה בארץ, כל שקל שהולך מהארגון הזה לקידום כל דבר אחר הוא שקל גנוב. שפוגע בהצדקה של הארגון ואגב אם אני לא טועה גם עילה משפטית לפגוע בארגון.

ברמת התיאוריה היה אפשרי שאמאי יקים כנס בנושא כללי כמו סאבקאלצ'ר באופן כללי, אם המטרה של הכנס הייתה נטו להכניס כסף לקופה שלו בשביל לקדם את תחום האנימה והמנגה, ואז באמת השאלה היחידה שהוא היה צריך לשאול את עצמו בהחלטה האם לאפשר או לאסור על קוספליי לדמויות שלא קשורות לאנימה היה האם זה יכניס להם יותר כסף ממה שזה יעלה להם.
אבל כפי שציינתי קודם כל זה לא המצב בהארוקון, בנוסף על כך זה כנס הדגל של הארגון אז זה בלתי נמנע שהוא יהיה על אנימה ומנגה, אפילו יותר גרוע הוא שאני לא חושב שזה חוקי בשביל הארגון לפעול בצורה כזו של יצירת פעילויות כאלה בנסיון למלא את הקופה שלו ומעל לכל אלה נשארת העובדה שאמאי כפי שהוא כרגע הוא ארגון שרוב הכספים שלו במצב הנוכחי מושקעים חזרה לתוך כנסים, ככה שלא תהיה לו ההצדקה המוסרית להגיד שאת הכספים הוא משקיע באנימה ומנגה כי פרקטית כרגע את הכספים שלו הוא משקיע ברובם לפחות על כנסים.

"אנשים שבאים בקוספליי של אנימה לאייקון\עולמות\הכנסשםכנס לא מגורשים, אז למה לגרש אנשים שלא באים בקוספלי של אנימה מכנס אנימה"
לא דובר על גירוש אנשים מהכנס, דובר על הגבלת ההשתתפות בתחרות הקוספלי, ככה שאני לא חושב שיש מקום להשוואה עם גירוש מכנסים אחרים,
מעבר לכך הכנסים האחרים בארץ הם לנושאים יותר כלליים, לאסט אקזייל זו יצירה שהנושא שלה הוא אכן מדב, בדיוק כמו שאזומנגה דאיו היא סוג של קומדיה.
מצד שני האקדח מת מצחוק הוא לא סדרת אנימה, אפילו שגם הוא קומדיה, או במילים אחרות יש נושאים כלליים יותר ויש נושאים ספציפיים יותר, אנימה זה תחום דיי ספציפי בכך שהוא מוגדר כיצירות מונפשות שהמקור שלהן מיפן(בהגדרה יחסית רחבה, כמו שהזכרתי בנקודה קודמת זה נושא שיש עליו מספיק ויכוחים).

"מה זה חשוב למה אנשים התחפשו, מה שחשוב זה שהם אוהבים אנימה ומנגה"
אני בהחלט מסכים, הרבה פחות מעניין אותי אם מישהו התחפש לדמות מקומיקס אמריקאי מאשר אם אני יכול לדסקס איתו על סדרות אנימה,
אבל זה לא רלוונטי לתחרות הקוספלי.
ומעבר לכך כמו שהראו מספיק תגובות בדיון יש מספיק קוספליירים שיצאו ואמרו בראש חוצות שאנימה בכלל לא מעניין אותם והם בכלל בקטע בשביל קוספליי.

"קוספליירים כפרנציפ יפסיקו להגיע לכנסים"
עם כל הכבוד לקוספליי, ויש כבוד, קוספליי הוא לא הנושא שלשמו מתכנסים בכנסים האלה, הוא אנימה.
ואם יש אנשים שהולכים לנסות לכפות את הפאנדום שלהם על כנס של קבוצה אחרת כנראה עדיף שלא יגיעו גם ככה.

"לא כולם מתחברים לאנימה ומנגה, וחלק מהאנשים מתחברים יותר לדברים מסביב אז למה למנוע מהם?"
אין פה דיבור על למנוע, מדובר כאן באמירה שתחרות שמקבלת סלוט מרכזי בכנס אנימה ובאה על חשבון תכנים שהם נטו אנימה יש מקום לצפות שהמטרה שלה תהיה קידום תחום האנימה, ושזה לא מספיק שהיא תקדם רק את תחום הקוספליי.

"בלי היכולת להשתתף בתחרויות קוספליי יהיה הרבה פחות שיפור בקוספליים"
כאמור, הכנס מטרתו לשפר את קהילת האנימה, לא את קהילת הקוספליי. לא שאני אומר שלא אכפת לי ממה יקרה לקהילת הקוספליי אבל אם זה בא על חשבון קידום תחום האנימה והמנגה אז כן, אני כן אצא נגד השקעה של כספים שאני משלם לשם כך.

"התחרות היא תחרות -קוספליי- לא תחרות אנימה, אין סיבה לשפוט שם לפי הדמויות"
התחרות היא תחרות -קוספליי- בכנס -אנימה-, ולא התחרות היא לא אי אוטונומי, היא חלק מגוף גדול וחשוב יותר ממנה.
היא כלי ולא מטרה, כלי לקידום תחום האנימה והמנגה.
אז אני מסכים לגמרי שאם היינו צריכים לכתוב תקנון גלובלי לתחרויות קוספלי לא היה מקום לשים התייחסות לדמות, אבל בתחרות קוספלי בכנס אנימה בהחלט יש מקום לתת הגדרה לנושא שלה.

"זו תחרות "קוספליי" לא תחרות "קוספליי אנימה", אין שום סיבה שזה יהיה מוגבל לאנימה"
תחרות הקוספליי של כנס האנימה והמנגה, זו ההגדרה המלאה שלה, כאמור התחרות היא לא אי אוטונומי היא סך הכל חלק מתוכניה כוללת.
בדיוק כמו שלא מתקבל על הדעת שאני אעשה הרצאה על הכנת חומוס ושמן זית בכנס לא מתקבל שהתחרות תקבל עצמאות בתור תחרות קוספליי עצמאית.

"גם ככה יש חפיפה נרחבת בין האנשים שאוהבים מנגה ואנימה לאנשים שאוהבים קומיקס\משחקי מחשב\מדב\פנטזיה, אז מה הבעיה להוסיף עוד תחומים\לשלב?"
על דילול המשאבים כתבתי מקודם, אז בנקודה הזו אני אתייחס ספציפית לאמירה שיש חפיפה נרחבת בחזרה על כך שכמו שאמרתי בתור התחלה הכנס קיבל כבר הגדרה מסוימת.
האם יש מקום לכנס כללי לסך התחומים האלה שיש להם קהילה עם אחוז חפיפה גדול? יכול מאוד להיות.
האם אמאי צריכים לממן אותו? כנראה שלא. למרות שאני לא רואה סיבה שאמאי לא יוכלו לשתף בו פעולה ולתרום תכני אנימה ומנגה.

"בתחרות קוספלי באייקון זכה קוספליי יפני, למה להגביל את הקוספלי בכנס אנימה?"
בזמן שכל אנימת מדב או אנימת פנטזיה תכנס להגדרה של מדב או פנטזיה לא כל פנטזיה תהיה אנימה.
להגיד שזה לא הוגן זה כמו להגיד שזה לא בסדר שכנס בנושא מכוניות יאסור על כניסה של מציגים למעבורות חלל בזמן שבכנס של אמצעי תחבורה הסכימו להכניס מוצגים של מכוניות.

"לא יהיו לאנשים שעושים קוספליי לדברים שהם לא אנימה תחרויות ללכת אליהן בלי התחרות של אמאי"
קודם כל זה אולי ישמע חסר לב אבל זה לא מה שצריך להדאיג את אמאי, ואין סיבה שמשאבים של הארגון הזה ילכו לכך.
ומעבר לכך הטענה הזו נשמעת לי נורא תמוהה, הרי לכנסים מגיעים מאות אנשים בקוספלי, ממש לא ברור לי מה מונע מקהילת הקוספלי להרים אירועים לתחום שלהם.
אם כבר אני חייב להגיד שאני חושב שזה רק פוגע בקהילה שהם מסתמכים על כנסי אנימה במקום לקחת עצמאות ולקדם את התחום שלהם בעצם.
לא כי זה פוגע לדעתי בתחום האנימה והמנגה, אלא כי אני חושב שהם יכלו להתקדם הרבה יותר מהר אם הם היו לוקחים אחריות על החיים שלהם ועל התחביב שלהם ומנסים לקדם אותו בלי להכנע לתכתיבים של קבוצות אחרות.

"מקור הקוספלי הוא בארהב, למה להגביל רק לאנימה?"
המקור של תחפושות ושל משחק הוא בתרבויות עתיקות, האם זה נותן הצדקה להתחיל לשלב תכנים על יוון ומצריים בתחרות?
ובכלל, "קוספליי" זה מונח יפני, זה שהדבר שנתן השראה לבחור שטבע את המונח היה כנס אמריקאי לא הופך את התופעה ליותר אמריקאית מאשר שמכונית היא מרכבת סוסים.

"אם האנשים לא היו מרוצים הם לא היו מריעים כשאנשים בתחפושות לא קשורות היו עולים לבמה" \ "זה מה שהקהל רוצה אז אמאי צריכים לעשות את זה"
אני בספק שיש למישהו מספרים בנושא כי לא באמת צריך רוב שיריע בשביל שזה ישמע שאוהדים תחפושת כמו שצריך קבוצה לא קטנה של אנשים שמריעה ורוב גדול ששותק.
העובדה שאף אחד לא צעק בוז, למרות שבדיונים שעלו לאחר מכן אכן נראה שהרבה אנשים לא לגמרי מרוצים מכל העניין רק מראה שהאנשים למרות הכל כן מתורבתים, ובזמן שהם לא מרוצים מהמצב הם מכבדים את המשתתפים ולא מאשימים את אף אחד מהם.
אז לא העובדה שאנשים קיבלו תרועות לא ממש מוכיחות כלום.
אבל נגיד ובאמת היה רוב שהריע, האם זה בפני עצמו מצדיק משהו?
אם היו לי מלא חברים שאוהבים קבוצת כדורגל כלשהי והייתי מביא אותם לכנס ועושה קאסט של הקבוצת כדורגל הזו, והיה רוב של החברים שלי שהיה מריע, האם זה היה הופך את זה לבסדר?
האם זו הייתה הצדקה להפוך את הכנס לכנס כדורגל?
רק בגלל שקוספליי זה תחום קרוב לא הופך את זה ליותר בסדר, גם לא להפיכה של אירוע הקוספלי לאירוע עצמאי.
וכמובן מעבר לעובדה שזה מה שהקהל רוצה לא אומר שהקהל שהיה בכנס זה הקהל שאמאי בתור ארגון אנימה ומנגה היה צריך להביא לכנס.
יש כאן הנחה שהקהל הוא צדק אבל הקהל הוא סך הכל תוצר של איך שאמאי שיווקו את הכנס שלהם, אז גם אם הקהל היה רוצה עוד נושאים זה לא היה מוצדק כי אין לאף אחד מושג מה הקהל הזה.
ואפילו אם הקהל נכון שמייצג את הרצונות של קהילת האנימה, גם אז זה היה לא מוסרי בשביל אמאי לקדם תחום נוסף ולהמשיך לספר שהם ארגון אנימה ומנגה, לכל הפחות במינימום היה נדרש מהם להודיע ברבים שהם משנים את היעוד שלהם\של הכנסים שלהם כדי לאפשר לכל מי שהיעוד החדש לא מוצא חן בעיניו לצאת מהעניין, וזה לפני שנכנסים לעניין הכספים שהארגון כבר הרוויח על הגב של אותם אנשים. ככה שהיה למרות הכל הרבה יותר נכון להקים ארגון חדש פשוט.

"זה סתם יוביל לפילוג הקהילות"
ממתי פילוג נהפך לבוגימן? אני לא רואה את אף אחד מתלונן שקהילת האנימה מפולגת מקהילת מעריצי המוזיקה המזרחית.
יש פילוגים מוצדקים ויש פילוגים לא מוצדקים, אם זה יגרום לקהילת הקוספלי להחליט שהיא לא רוצה חלק בקהילת האנימה אז בהחלט יהיה חבל אבל זה שיקול שלהם.
אף אחד לא יצא כאן נגד קוספליי, כל מה שנאמר הוא שארגון אנימה ומנגה לא צריך לממן דברים שלא מקדמים את תחום האנימה והמנגה.

"גם הסגל התחפש לדמויות שלא קשורות לאנימה ומנגה"
אף אחד לא יצא נגד קוספליי לסדרות שלא קשורות לאנימה כמו שנאמר מספר לא קטן של פעמים, נאמר שזה לא במקום שהארגון אמאי ישקיע בזה משאבים.
זה שמישהו חבר בסגל של אמאי לא אומר שמטרת החיים שלו צריכה להיות קידום האנימה, מה גם שעצם העובדה שהם בסגל תרמה לקהילת האנימה והמנגה.

רוצה לשתף?Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook

36 תגובות על הפוסט “קוספליי וכנסי אנימה

 1. אני שמח לקרוא את דעותייך בפורמט הזה. יצא מקיף ומנומק. ומן הסתם אתה יודע שאני מסכים איתך.

 2. סוף סוף מישהו שמתייחס לנושא ברצינות ולא בגישת "כל מי שחושב אחרת מאיתנו הוא קקי" שראיתי אצל הרבה ותיקים בקהילה. לי אישית אין ממש דיעה בעניין (ומעולה לא הייתי בתחרות קוספליי), אבל היו שתי טענות שלא הגבת עליהן ואני רוצה לסתור אותן:
  1) הטענה שזה בלתי אפשרי בירוקרטית לסנן מאיפה מגיע כל קוספליי. ההצעה שלי היא לבדוק למי שייך ה-IP של הדמות ולאשר דמויות שהמקור שלהן הוא יפן, או לחלופין מה המקור שלה, ולפי זה לסנן. זה עסק שלוקח משהו כמו 60 שניות ואפשר לעשות אותו עוד לפני הכנס בהרשמה במייל. לדוגמא: פאוורפאף גירלס בחוץ, למרות שיש אנימה, אבל היא מבוססת על מקור מערבי.
  2) הטענה ל"הדרת קוספליירים" – אף אחד לא הציע להדיר אף קוספלייר בעל מקור מערבי מהכנס, רק מהתחרות קוספליי (אני לא צריך לפרט למה זה הגיוני, כל הפוסט הזה עסק בנושא). לא חושב שקוספליירים יפסיקו לבוא לכנסי אנימה בגלל שהם לא יכולים להשתתף בתחרות, מה גם שלפי הנתונים שלך האנשים בעלי הקוספליי המערבי שמתתפים בתחרות הם אחוזון קטן מכלל הקוספליירים.

  אגב – הערה טכנית – בגלל שהגבת על הרבה טיעונים שהם אותו דבר, יצא שענית את אותה תשובה הרבה פעמים (שאמא"י הוא ארגון אנימה ומנגה וכו') אתה יכול למחוק חלק מהטענות ולהקל על הקריאה

  • בנוגע לטענה הראשונה אני בכוונה לא נכנסתי לזה כי אני רוצה להתחיל מנקודת הבסיס שלכל הפחות דברים שאין עליהם שום ויכוח בנוגע לקשר שלהם לאנימה\מנגה\יפן, שבמקרה של הכנס דווקא הדברים שדיברו עליהם נופלים לקטגוריה הזו.
   אחרי שאנשים יקבלו את זה שזה כן נושא שסביר לדבר עליו יהיה מקום להכנס לדיון של מה בדיוק נכנס להגדרה של מותר ואסור…

   בנוגע לטענה השניה כמו שאמרת הזכרתי כמה פעמים שלא מדובר כאן במניעת כניסה לכנס עם קוספליי שלא קשור לאנימה אז לא חשבתי שיש צורך ממש להתייחס ספציפית לנושא

   היו כמה טענות דיי דומות, אבל היו להן כמה ניואנסים, ואכן חשבתי לשלב אותן.
   לאיזה מהטענות ספציפית אתה מתייחס? יעזור לי לראות מה מרגיש שחוזר על עצמו

   • אלה הטענות שהתשובות אליהן ובמידה מסויימת גם השאלות חוזרות על עצמן:
    "האנשים שמכינים את הקוספליים של דברים שלא קשורים לאנימה משקיעים מאמץ לא פחות מאלה שכן, למה להפלות אותם?"
    "הכנס עוסק במספר תחומים גם ככה(גיימינג, משחקי לוח וכו') מה זה משנה אם תהיה עוד קצת סטיה?"
    "למה זה בכלל חשוב שהכנס יהיה בנושא אנימה ומנגה?" \ "למה זה מפריע לכם שיהיו בכנס עוד דברים שהם לא אנימה ומנגה"
    "אנשים שבאים בקוספליי של אנימה לאייקון\עולמות\הכנסשםכנס לא מגורשים, אז למה לגרש אנשים שלא באים בקוספלי של אנימה מכנס אנימה"
    "מה זה חשוב למה אנשים התחפשו, מה שחשוב זה שהם אוהבים אנימה ומנגה"
    "לא כולם מתחברים לאנימה ומנגה, וחלק מהאנשים מתחברים יותר לדברים מסביב אז למה למנוע מהם?"
    "בלי היכולת להשתתף בתחרויות קוספליי יהיה הרבה פחות שיפור בקוספליים"
    "התחרות היא תחרות -קוספליי- לא תחרות אנימה, אין סיבה לשפוט שם לפי הדמויות"
    "זו תחרות "קוספליי" לא תחרות "קוספליי אנימה", אין שום סיבה שזה יהיה מוגבל לאנימה"
    "גם ככה יש חפיפה נרחבת בין האנשים שאוהבים מנגה ואנימה לאנשים שאוהבים קומיקס\משחקי מחשב\מדב\פנטזיה, אז מה הבעיה להוסיף עוד תחומים\לשלב?"
    "בתחרות קוספלי באייקון זכה קוספליי יפני, למה להגביל את הקוספלי בכנס אנימה?"
    "לא יהיו לאנשים שעושים קוספליי לדברים שהם לא אנימה תחרויות ללכת אליהן בלי התחרות של אמאי"
    "גם הסגל התחפש לדמויות שלא קשורות לאנימה ומנגה"

    לדעתי היו רק שלוש סוגי טענות נגד המהלך הזה ושאר הטענות הן רק דוגמאות/נסיון להוכיח את האותו טענות:
    1) קושי בירוקרטי לסנן קוספליירים
    2) לנסות לטעון בצורה כזו או אחרת שזה זה לא המקום של הכנסים להגביל משתתפים
    3) טענות "הדרת קוספליירים" מהכנס (שאין בהן הגיון כמובן)

    התשובות לכל אחד מהסוגים חוזרת על אותן טענות שוב פעם ושוב פעם.

    • התשובות אכן הכילו הרבה אלמנטים משותפים אבל בדיוק בגלל שלא רציתי לכתוב הכל שוב פעם בתגובות מאוחר יותר העדפתי להתייחס לטענות עצמן עם הסבר יותר מפורט,
     אני אשקול להוסיף סיכום בסוף בנוסף להכל.

     תודה בכל מקרה..

 3. מישהו מוכן להסביר לי באמת מה הבעיה בלהתחפש לדמויות שהן לא מיפאן?
  לי נראה ממש לגיטימי להתחפש ל- green lantern למשל או משהו.

  • לא נאמר שזה לא לגיטימי, ולדעתי כמובן שהם יכולים להגיע בכל קוספליי ותחפושת לכנס עצמו בין עם זה אנימה או שלא. הדיון המקורי מדבר על התחרות עצמה שאחרי הכל נושא הכנס עצמו הוא "אנימה ומנגה"

   • לא חושב שיש עם זה בעיה.
    סך הכל מדובר בתחרות תחפושות, לבדוק את איכות התחפושת ולא את איכות הסדרה.
    בדיוק כמו שעושים סדנאות בישול בכנסים, זה קשור לאנימה באותה מידה.

    בברכה.

 4. קראתי הכל, ואני בהחלט מסכימה עם הרוב. אחת הסיבות למשל שאני והרבה חברים שלי הפסקנו להגיע למסיבות ג'יי-פארטי של אמא"י זה משום שהוכנס הרבה קוראנית. לא שיש לי בעיה עם מוזיקה קוראנית, אבל אני בתור מעריצת אנימה ומנגה הגעתי למסיבות במטרה לשמוע את סוג המוזיקה הזה. אין לי בעיה שגם ישימו מוזיקה בקוראנית כל עוד היא בכמות שלא תורגש ממש.

  עכשיו חזרה לקוספליי עצמו. עד עכשיו לא הייתה באמת הרבה בעיה בנושא משום שהקילה הייתה קטנה יותר, היו מעט קוספליירים, היה אולי פחות עיניין בתחרות עצמה… אך הקהילה והאנשים השתנו ועכשיו אכן יש יותר דרישה שיהיה דגש על אנימה ובצדק, כי לשם זה התכנסנו.

  אכן אין בעיה שאנשים יבואו בקוספליי שהוא *לא אנימה*, אבל התחרות עצמה כנושא מרכזי צריכה בהחלט לקדם את תחום האנימה והמנגה. מקסימום להוסיף עוד קטגוריה של *לא אנימה* ואז לעלות כמה נציגים של הקטגוריה הזאת. אך שאר הקטגוריות אכן צריכות לשים דגש על אנימה.

  כל ההרצאות בכנס חייבות להיות קשורות לאנימה ותרבות יפן. כל משחקי הקונסולות למיטב ידיעתי גם קשורים לאנימה ותרבות יפן וכך גם משחקי הקוספא. כנ"ל גם לנושא הקריוקי, שמעתי על כמה שביקשו לשיר שירים מדיסני וקבלו סרוב בנושא משום שזה כנס אנימה.

  נקודה שעלתה בהתחלה – הסרטונים. רוב סרטוני אמא"י, הסרטונים של "נושא הכנס" (הנושא *אוכל* שלא הורגש בכלל) לדעתי היו צריכים להיות באירוע פתיחה, אם כבר להקדיש את הדקות הראשונות לפני תחילת התחרות העברת מידע לקהילה בנוגע לתכנים של אמא"י הקיימים כיום או בעתיד משום שזה הזמן שרוב הקהילה נמצאים במקום אחד, וגם אז שלא יעבור את ה10 דקות.
  הסרטון מנחים היה כ4 וחצי דקות, את הסרטון שופטות לא היו צריכים להראות בכלל, משום שהוא לא היה מובן וגם קפץ כל הזמן והיה צורך לראות שהוא רץ בסדר לפני שידורו בכנס.

  • אני בהחלט מסכים בנוגע לסרטונים, זה האמת אחד הדברים ששקלתי לרשום עליהם במקור אבל גם ככה מדובר בפוסט ארוך אז החלטתי לא להכנס לזה כל כך..
   אני לא יודע אם דווקא באירוע פתיחה אבל לכל הפחות אני חושב שזה לא היה במקום להכניס את זה לאירוע הקוספלי מבחינת משבצת הזמן, זאת אומרת שזה היה צריך לקבל מקום נפרד בתוכניה, גם אם ישר לפני הקוספלי.
   אומנם במקרה הזה התוצאה הייתה שגם ככה מי שלא היה מגיע לסרטונים האלה לא היה משיג מקום לקוספליי, אבל זו כבר בעיה אחרת של מקום שהייתה בכנס הפעם.

   בזמן שפעם התחרויות היו ארוכות והיה מייאש להשאר עד סופן עכשיו התחרות עצמה הייתה בקושי חצי שעה אבל זה היה מייאש באותה מידה כי לקח כל כך הרבה זמן להגיע עד לקוספליי ממש.

   • "כל משחקי הקונסולות למיטב ידיעתי גם קשורים לאנימה ותרבות יפן וכך גם משחקי הקוספא" – אני יכול להעיד שכל המשחקי מכות בזירת הקונסולות הם משחקים יפניים בלי שום יוצא דופן (כל מה שהדוג'ו מביאים בכל אופן)

   • רק באתי להגיד שהסיבה שהסרטונים שהוקרנו בהתחלה הוקרנו באירוע הקוספליי הוא במטרה שכמה שיותר אנשים יצפו בהם. בעוד שבזמן התחרות האולם מתמלא עד אפס מקום, כולל היציעים, המדרגות ומה לא, בזמן אירוע הפתיחה הנוכחות היא בערך חצי אולם, וזה לא כולל את היציעים.
    אולי אם היה מתפרסם מראש שהמשך הסרטון יוקרן באירוע הפתיחה הדברים היו שונים, אך אני למשל לא הייתי מגיעה לאירוע רק בשביל לצפות בסרטון, שמאוחר יותר בכ"מ יתפרסם באינטרנט. לכן גם לא חושבת שיש לזה מקום לסלוט נפרד בתוכניה.

    • אני חושב שהסיבה שהסרטונים הוקרנו דווקא באירוע הקוספלי ברורה, הנקודה שהעליתי מקודם היא שבזמן שברור שיוצרי הסרטונים רוצים שתהיה להם חשיפה מקסימלית זו כנראה לא הייתה הבחירה הנכונה לעשות זאת כשזה בא על חשבון זמן שיכל להיות מוקדש למתמודדים.

     הכוונה בסלוט נפרד בתוכניה הייתה שבתוכניה היה רשום שלדוגמא בשעה 16:00 יתחילו הסרטונים\ההקדמה, ואז ב16:30 תתחיל התחרות עצמה.
     וכך לא היה יוצא שהסרטונים מנפחים את אירוע הקוספלי ובאים על חשבון הזמן של המתחרים.

    • חבל להעניש את הציבור שבא לראות את התחרות.
     והיו הרבה אנשים שהרגישו ככה. זה קצת עצוב, אבל מאז הכנס, בכל פעם שיש נאום שמתארך, או משהו כזה, נאמר על האירוע שהוא למד מאמא"י…

     אני חושבת שזה לבד מבהיר עד כמה זה הגיע למקום של הגזמה.

 5. אני חושב שרוב התשובות שלך שהיו בסגנון: "אז נאבד כמה חברים פה" או "אז לא יבואו האנשים האלה" או "אז עדיף בלעדיהם" די הוריד את הקהילה בחצי לפחות…

  אני אישית לא מסכים איתך כמעט על שום דבר שרשמת (על מה שאני מסכים אכתוב בסוף), אבל לפחות התנסחת יפה ולכן אני מגיב כאן ולא מתעלם מזה…

  לדעתי הרעיון הוא שכרגע בגלל שהקהילה מונה מספר מאוד מועט של אנשים (כמה אלפים זה לא נחשב הרבה כאשר יש לך מעל 7 מליון אנשים בארץ) צריך להשאיר את המצב הקיים. אנשים יתחפשו למה שהם רוצים ויבואו לכנס קוספליי איך שהם רוצים ונוכל לראות תחפושות משלל צבעים תוכניות ומה לא.

  הסיבה לכך היא פשוטה: בהתחלה אנשים יבואו בגלל הקוספליי או בגלל המשחקים בקונסולות או בגלל שהם רוצים לחמניה ונקניק בזול ליד… לאט לאט עוד אנשים יכנסו לזה ותהיה אינטרקציה עם אחרים שבכלל לא מבינים למה נערים ונערות מתחפשים כשלא פורים… ולאט לאט תקבל קצת חשיפה לדבר הזה והקהילה תגדל ועוד אנשים יתעניינו ועוד אנשים יבואו והם יזהו את הדמות ההיא מהאקס מן או ההיא מספורמן או הג'וקר או מה לא… ולאט לאט יתלהבו מהרעיון ויצטרפו… כל אדם שמצטרף ומוכן להשתטות או אפילו בא רק בגלל שהוא נהנה לראות את שלל התחפושות אפילו אם הוא סתם רוצה לראות את דארת' ויידר בכלל… הוא עוד אדם שלאט לאט יצטרף לקהילה ויספר לחברים שלו עליה וכולה…

  סיבה נוספת היא, הפלצנות… בסופו של דבר אין סיבה שנתחיל לחקור אחד אחד מי הוא ולמה הוא התחפש והאם זה קשור לאנימה או שבגלל שהייתה תוכנית אנימה על האוונג'רס זה נחשב או לא נחשב ואם הוא בא בתחפושת אישית משלו של דמות שלא קיימת אז הוא לא יוכל להשתתף. החקירות האלה מורידות מהכיף.

  דבר שלישי, הגיל של האנשים שמגיע לתכנים האלה הוא מאוד נמוך… גיל 14 עד 16 זה הממוצע לדעתי… לדעתי צריך להכניס עוד ועוד אנשים, אם זה במשחקים ואם זה בתכנים יותר מעניינים ופחות מטופשים… העיקר לערבב את הקהילה עם כמה שיותר אנשים שלאט לאט ילמדו להכיר את כל הסגנונות והדברים בה… גם אדם שבא רק בשביל לשחק למעלה בסטריט פייטר בסופו של דבר יגיע לקוספליי מסקרנות ואולי אפילו יילך לאיזה שיעור על הכנת קוספליי ולאט לאט יצטרף גם כן לחגיגה.

  לכן אני לא חושב שמה שרשמת נכון וצריך להגביל ולחזור למצב של ה400 איש שהיינו. להפך צריך לשפר להגדיל ולהרחיב את הגיוון. אם יש עוד רעיונות צריך להכניס גם אותם… אז נכון שזה ארגון של אנימה ומנגה… אבל זה צריך להיות הגרעין ומשם תמיד אפשר להמשיך לכל דבר שקשור לזה. הקהילה הזאת חייבת לגדול להתבגר ולהביא דם חדש… אי אפשר שכל מי שמעל גיל 20 בה הוא קודם כל נקרא פדופיל ודבר שני כנראה חלק מהארגון וההתנדבות.. פשוט לא הגיוני.

  טוב אחרי כל החפירה הזאת, אני אגיע למה שאני כן מסכים איתך וגם שם איכזבת. כתבת את הבעיה הכי עיקרית… יש יותר מדיי קשקושים בארוע קוספליי של מנחים שמדברים יותר מדיי ועושים הצגות ומה לא… זה בזבוז זמן וזה גם מאוד ילדותי. צריך לקצר את זה דרסטית. אני גם חושב שצריך לתת הזדמנות לקהל, הם לא ילדים בני 8 וההתייחסות אליהם היא כאילו שהם כן. ההצגות מאוד ילדותיות וגם הסרטים לפני הכנס מאוד מביכים. אלה דברים שאפשר לבטל או לחתוך או לקצר… כמה שיותר.

  זהו, זה כל מה שהיה לי לרשום

  • קודם כל אני שמח מאוד שהגבת כאן אפילו שאתה לאו דווקא מסכים עם הדברים שאמרתי, שמתי לב שרוב מי שהגיב כאן הסכים וקצת דאגתי שאנשים פוחדים להגיב כאן.

   ועכשיו בהתייחסות לדברים שלך, אני אתחיל מהסוף, הזכרתי זאת בתגובה אחרת אבל הסיבה שלא כתבתי על חלוקת הזמן היא שאני חושב שהפוסט הזה יצא ארוך גם ככה, אז אם אני הולך לתת ביקורת ברמה הטכנית על הכנס אני חושב שאני אפריד את זה לדיון נפרד.
   בכל מקרה כאמור אני בסך הכל גם מסכים שבשביל אירוע הקוספליי עצמו היה אפשר בהחלט לחסוך בדברים בשביל להשאיר יותר זמן לקוספלי. יצא לי לשמוע שלדוגמא לקטגוריית הווק און היו מספר מוגבל של מקומות(25), מה שמוכתב מן הסתם מהמטרה לחסוך בזמן(מטרה ברוכה, אף אחד לא רוצה להתייבש שעות באולם), וכתוצאה מכך הרבה אנשים לא זכו להשתתף בווק און. כאשר מצד שני למרות שחסכו את הזמן הזה שם בכל זאת ניצלו אותו בשביל להציג לנו את המנחים\הסרטונים של הארגון, שעם כל הכבוד להם, ובלי קשר לאם אהבתי או לא אהבתי אותם ספציפית, הם לא הסיבה שלשמה אנשים התאספו באולם.
   אנשים באו בשביל לראות מתחרי קוספליי, ובמקום זה בזמן שיכלו להראות לנו עוד מהם בחרו להראות לנו דברים שהארגון הכין.

   מצד שני אני פחות מסכים על תוכן הסרטונים עצמם, בזמן שאני אישית נגיד הרגשתי שהמשחק של חלק מהדמויות(אלה שהכרתי לפחות) לא תאם לגמרי לאישיות שלהן כפי שאני מכיר אותה מהמקורות שלהן אני כן חושב שזה עניין של טעם ועניין של איכות, אז אני ממש לא יוצא נגד ההפקות האלה בכלליות, ואני בטוח שעם מספיק זמן הם יוכלו להיות טובים מאוד.

   ובחזרה לנושא העיקרי שעל הפרק, אמרת שרוב הדברים שלי היו אמירות של "נוריד כאן כמה אנשים, ושם כמה אנשים. והכל יהיה בסדר", אבל זה ממש לא מסכם את הדברים שלי, למען האמת המקרה היחיד שאזכרתי את זה ישירות היה בהתייחסות לאמירה שקוספליירים עלולים בתור פרנציפ שלא לבוא, עכשיו אלא אם נראה לך שאותם קוספליירים שחשוב להם יותר הפרנציפ שלהם מאשר המטרה הכללית מהווים בערך 70 אחוז מסך כל הקהילות המשולבות אני לא חושב שזה יוביל לכנסים של 400 איש, או אפילו של 1000 או 2000 איש.

   אם הכוונה שלך היא גם לאמירות שלי שמתייחסות לקהילת הקוספליי כקהילה נפרדת(אגב הגישה הזו היא לא המצאה שלי, מספיק אנשים מקהילת הקוספליי אמרו את אותו הדבר בדיון שקישרתי אליו) אז אני חושש שאינך מבין את הכוונה שלי, אני ממש לא חושב שאין לקוספליי מקום בכנסי אנימה, להפך אני חושב שקוספליי מוסיף הרבה עניין לכנסים.
   אבל אני גם לא חושב שקהילת הקוספלי היא קהילת האנימה, ובזמן שיש הרבה אנשים שמשותפים בין הקהילות יש גם מספיק אנשים שנפרדים לגמרי(בין אם אלה אנשים שעושים קוספלי ובכלל לא מעניין אותם אנימה או אנשים שמעניין אותם אנימה אבל ממש לא מעניין אותם קוספליי).
   ובהתאם לכך אני ממש לא חושב שערבוב בכוח הוא בהכרח דבר טוב.
   איך שאני רואה את זה האידיאל הוא שחברי קהילת הקוספליי יקימו ארגון שמטרתו תהיה קידום קהילת הקוספליי בארץ ולאחר מכן הם יוכלו לארגן לעצמם כנסים שהדגש יהיה קוספליי ואמאי יוכלו לתרום להם תכנים אורחים(כמו שאמאי תרמו תכנים להרבה אירועים אחרים בעבר, למשל אירוע פריחת הסאקורה בגן הבוטני בירושלים), וכמובן מנגד שארגון הקוספליי יתרום תכנים לכנסי האנימה.
   בקיצור אני בהחלט חושב שיש לקהילות מה להרוויח משיתוף פעולה, אבל אני ממש לא חושב שזה נכון לרתום ארגון שהמטרה המוצהרת שלו היא קידום של דבר אחד והסטת המטרות שלו לכיוון אחר.

   למעט אנשים שהמטרה שלהם היא לנסות לכפות רעיונות של קוספליי מסוג מסוים על כנס אנימה אני ממש לא רואה סיבה שחברי קהילת הקוספליי ימנעו מלהשתתף ולתרום לכנסי אנימה, בדיוק כמו שאמאי לא דורשים שום דבר כשהם תורמים לאירועים של ארגונים אחרים. אז אולי לא כל התכנים של אמאי מתאימים לכל אירוע של קבוצה אחרת אבל הם תורמים מה שהם יכולים שכן משותף. ואותו הדבר אני חושב שיהיה משתלם גם לקהילת הקוספלי לעשות עם קהילת האנימה, בסופו של דבר הסימביוזה הזו אני חושב רק תועיל לכולם.

   בנוגע לטיעון הפלצנות, אז קודם כל אני חושב שהרבה לפני שיהיה מה להעביר ביקורת על האינקווזיציה שאתה מתאר שיעשו בשביל לברר את מקורות התוכן(כאמור ברמת העיקרון אפילו משהו בסיסי יכול להספיק בתור התחלה, קרי דברים שאין מה לעשות עליהם חקירה אפשר לפסול.), אתה באמת יכול להגיד את זה בלב שלם כאשר כיום בשביל להשתתף בתחרות אתה צריך לספק עדויות מצולמות שתפרת בעצמך את כל הפריטים(זאת אומרת, אם דמות כלשהי מסתובבת עם טי-שרט גנרי עדיין מצופה ממך לתפור את החולצה הזו, אפילו שזה לא נדרש בשום צורה שהיא) ועוד אי אלו ועדות ביקורת שצריך לעבור כל מתחרה בתחרות?
   אם הייתי צריך להצביע על פלצנות אני חושש שזה היה עולה אצלי למקום הרבה יותר גבוה על הסולם…
   ואגב, קוספליי מקורי כבר עכשיו לא משתתף בתחרות, ועל זה אף אחד לא התלונן :)

 6. וואו. אני חושבת שאתה בין היחידים בקהילה הזאת שאשכרה הסביר את הדעה שלו. ולמרות שאני לא מסכימה איתך לחלוטין, גרמת לי מאוד להבין את הצד השני של הוויכוח ואני יכולה להתייחס אליך ברצינות. וסליחה אם אני חופרת קצת XD"
  דבר ראשון אני אתייחס למה שאמרת על הסקיטים של המנחים – המנחים הם אנשים מאוד מוכרים בקהילה, אנשים עם ניסיון במשחק, שתפקידם הוא, וול, להנחות. בוחרים בכוונה את האנשים המצחיקים כדי שהתחרות תזרום ותהיה מעניינת יותר. כמובן שיש לפעמים נפילות עם המנחים (כמו בכנס הקיץ, הם היו נוראיים) אבל הפעם הם עשו עבודה מעולה והיו מצחיקים מאוד. אז שאפו למנחים.
  מה שכן, בכנס הקיץ היה דיבור על מנחים שיהיו דמויות מהאוונג'רס. פה כולם ידעו לשים גבול מאוד מאוד ברור, שזה כנס אנימה, ושדמויות מקומיקס ילכו להנחות באייקון. במקום זה המנחים בכנס היו צוות רוקט, עם כמה גרועים שהם היו, ובאייקון באמת הנחו דמויות מיאנג ג'אסטיס.
  עוד משהו בנוגע לאייקון – במקרה אני הייתי חלק מקאסט מאגי שזכה (מקום שני, מקום ראשון זכו קינגדום הארטס שזה גם משחק בעל מקורות יפניים). בעצמי לא חשבתי שייתנו לנו להשתתף, בגלל שזה כנס מד"ב ופנטזיה, ולא כנס אנימה, ובאייקון שמו גבול דיי ברור. אבל מאגי זו אכן סדרת פנטזיה, ולחברה שלי שעשתה קוספליי מקסים מאיידול מאסטר לא נתנו להתחרות.
  אבל אתה חייב לזכור שתחרות התחפושות באייקון חדשה. גם בכנסים מזמן הייתה הגבלה, ומאז קהילת הקוספליי גדלה והשתנתה. בנוסף, מסיבה לא מובנת צריך לשלם 40 שקל כניסה כדי לראות את תחרות התחפושות באייקון. אני מופתעת שלא עלינו לבמה מול אולם ריק. אבל שוב, באייקון המצב אחר, שופטת הייתה גם מנחה. הכל חדש ועוד לא ברור.

  אז בוא ואומר לך את הסיבה העיקרית שבגללה, לדעתי, לא כדאי להגביל את תחרות הקוספליי בכנסי אנימה עדיין, לפחות עד שקהילת הקוספליי תתבסס קצת יותר:
  אנשים באים בקוספליי לא של אנימה כדי להשתתף בתחרות. האנשים האלה משלמים על כרטיס כניסה, בדיוק כמוני וכמוך, ואפילו מביאים איתם חברים, שגם משלמים על כרטיס כניסה, ואם הם לא משלמים אז הם מתנדבים. ככה או ככה, יש לך רווח מהם. עם הרווח הזה, אמא"י יכולה לקדם את תחום האנימה, והיא בהחלט עושה את זה, כמו נגיד עם התערוכה בחיפה בחנוכה, שם לא היה שום דבר שלא קשור לתרבות יפן. אז כרגע? כולם מרוויחים מזה שאין הפרדה והגבלה. כשקהילת הקוספליי תהיה מבוססת יותר לגבי תחרויות נפרדות מכנסי אנימה, כי כרגע יש לנו רק מפגשים, או אפילו כשתחרות התחפושות באייקון תהיה גדולה יותר ואטרקטיבית יותר, אנשים שלא באמת אוהבים אנימה ומנגה יעזבו באופן עצמאי את הכנסים של אמא"י. לדעתי הפתרון הנכון הוא לא להטיל הגבלה וזהו, אלא שקהילת הקוספליי וקהילת הקומיקס האמריקאי יפתחו את עצמן יותר, וככה ההפרדה תקרה מעצמה ואף אחד לא יכעס ויהיה עצוב וכולנו נחייה בהרמוניה או משהו. D:

  • אני שמח שלכל הפחות הפוסט מעביר את הכוונות שלי ככה שגם אם לא מסכימים איתן אפשר להבין את הרציונל שלהן, וממש אין מה להצטער על פוסטים ארוכים, זה לא נושא פשוט אז בהחלט הגיוני שבשביל להסביר אותו כראוי יש צורך להרחיב.

   נתחיל בהתייחסות למנחים, הזכרתי מקודם ואישית המשחק של חלקן בתור הדמויות הרגיש לי פחות מייצג לדמויות(OOC), אבל זה כאמור עניין של טעם ועניין של רמת ההנחיה, ופחות מעיד על השאלה העקרונית של האם ראוי או לא ראוי להרחיב כל כך בסקיטים שלהם.
   קצת קשה לי להעריך האם הסקיטים עצמם היו ארוכים, כי הם באו במקשה אחת ביחד עם הרבה סרטונים שיכול להיות שהיו הגורם המכריע בהרגשה שהמתחרים קיבלו עדיפות משנית ביחס לאירוע עצמו, אבל בסך הכל אני יכול להגיד שגם אם הסקיטים עצמם לא בהכרח היו ארוכים מדי, כשמתייחסים לעובדה שההופעה של המתחרים הייתה נורא קצרה זה כן יוצא שהם לכל הפחות ארוכים -יחסית- לזמן שהוקדש למתחרים, אז אם אולי במקום שיהיו 25+- של מתחרים היו 40 דקות אז ה9 דקות שהוקדשו לסקיטים לא היו מרגישות מוגזמות.
   ויתכן שזה היה מתאפשר אם לא היו כל כך הרבה סרטונים בהתחלה.

   בנוגע לתחרות תחפושות\קוספליי באייקון, אז קודם כל אני בהחלט שמחת לשמוע שהתרחש דבר שכזה.
   אם להתייחס לעניין המגבלות\חוסר נסיון של התחרות והעתיד הבלתי ברור שלה אז אני חושב שהנקודה העיקרית שצריך לקחת מזה היא שאם אנשים לא ידחפו לכיוון זה לא יקרה לבד.
   אמאי במשך שנים הציעו ותרמו תוכן לאייקון, ואגב אם אני לא טועה אפילו יצא שהם הרימו שם הרצאה שלא דרשה תשלום על כניסה, אז בהחלט יתכן שהסדר דומה יתאפשר גם עם אירוע קוספלי.
   ככה שאני בשנית חוזר על האמירה שדבר כזה יתאפשר רק כאשר יקום ארגון קוספלי מסודר שיוכל לפעול לקידום האג'נדה שלו.
   ושהסתמכות על אמאי כדי לקדם אירועי קוספלי פועלת לרעת שני הצדדים.

   לעניין ההכנסות של אמאי התייחסתי בפוסט באמירה שכרגע הדבר העיקרי שאמאי משקיעים בו משאבים הוא כנסים(לא מבחינת החשיבות דווקא, אלא מהבחינה שהאנרגיות והמשאבים שהארגון משקיע בהם עצומה.), ככה שלהצדיק דברים בכנסים עצמם באמירה שזה יתרום משאבים לארגון יוצא סוג של לולאה. כי מדובר בשיפור היכולת של הארגון להרוויח כסף כדי שהוא יוכל להשקיע גם את רובו בעוד כנסים.
   ועכשיו, ברמה הכללית יותר, את מה שאת אומרת כאן אני יכול להבין באחת מ2 דרכים, או שההתייחסות שלך כאן היא למספר המועט של הקוספליירים שמצד אחד גם בכלל לא יכולים לעשות קוספלי למשהו שקשור לאנימה(וכמו שהזכרנו יש ממש הרבה דברים שלכל הפחות אפשר לקשר באופן עקיף, כמו הדמויות של דיסני שהופיעו בקינגדום הארטס) ומצד שני הם גם בכלל לא בעניין של להגיע לכנס אם הם לא יוכלו להשתתף -בתחרות-, זאת אומרת אפילו הווק און לא מספיק להם.
   ואני רושם מספר מועט כי אני באמת מקווה שהמספר הזה לא כל כך גדול כי אחרת זה רק יביע על חוסר התאמה משמעותי הרבה יותר בין קהילת האנימה והמנגה לקהילת הקוספלי, דבר שלדעתי יעיב על כל סוג של שיתוף פעולה אפשרי.
   או לחלופין את חוזרת למחשבה שהגבלה על התחרות צריכה באיזו שהיא צורה למנוע מכל האנשים שמתעניינים בקוספלי אבל פחות באנימה מלהגיע.
   זה דבר שלמעט היותו תוצאה של משחק כוח(שכאמור אני לא חושב שיש לו שום הצדקה מהצד של קהילת הקוספליי) אין שום סיבה שהוא יתרחש.

  • כקוספליירית, אני ממש לא אוהבת את הרעיון שיש קוספליירים שעושים קוספליי רק בשביל התחרות.
   כי יש הרבה מאוד שלא. ואם לא מתאים להם, שילכו, ויתנו לקוספליירים שעובדים קשה לעלות לבמה במקומם.
   תחרות הקוספליי הפכה ממקום שבו הפרסים חשובים, למקום בו הכי חשוב זה לפחות לעלות לבמה, בגלל המכסות הקטנות. אז שלאנשים שגם אכפת מהכנס עצמו יהיה צ'אנס.

   אז עד כמה שזה כלבה מצדי להגיד זאת, שילכו.
   אם הם רוצים תחרות, אני חייבת לציין מאוד אהבתי את הרעיון שקהילת הקוספליי תארגן לעצמה אירועים משל עצמה, ותחרות ביניהם.
   אמא"י תכיר בפרסים של התחרות הזו גם כתקפים לכניסה לקטגוריית מתקדמים בכנסים שלה, ולהיפך.
   ואם התחרות כל כך חשובה להם, שיארגנו להם אחת. באמת.

 7. יש! עוד קול שפוי!

  אז ככה:
  האירוע הזה היה קצת מוזר לי, כי מצד אחד חוויתי אותו כקוספליירית, ומצד שני, הגיע איתי מישהו שהוא אמנם חובב אנימה ומנגה, אך הוא לא נמנה עם ציבור הכנסים וכנראה לעולם לא ימנה (אין מה לעשות, האווירה בכנסים לא מתאימה לכל הקהילה הבוגרת) שהציב מראה מאוד ברורה במיוחד על עניין הסרטונים והסקיטים הארוכים (והם אכן היו ארוכים בהתחלה), וזה אכן צורם ביחס לכמות המקומות המאוד קטנה שיש להרשמה לתחרות, ובסינון הדי אכזרי שנעשה כדי שהכל יתאים למשבצת הזמן.
  למעשה, התחרות עצמה עברה כל כך מהר, שחבל שלא העלו עוד 4-5 חבר'ה לפחות לבמה. לדעתי היה מקום אפילו להאריך את האירוע טיפה יותר, להוריד את הסרטונים לפחות בחצי (לדעתי לא צריך אותם כלל, והם השקעת אנרגיה מיותרת, אבל זו דעתי האישית, ולהכניס הרבה יותר אנשים.

  דבר שני – יש הגבלה על התכנים שניתן להעביר בכנס, ובמובן זה, אני בהחלט חושבת שצריך להיות גם הגבלה על הקוספליים בתחרות. תחרות הקוספליי היא תוכן לכל דבר.
  כמו שמי שמכין עיצוב אישי, עולה לווק און, אין סיבה שדמויות מקומיקסים אמריקאים לא יעלו לווק און (יש עם זה כמה בעיות, אליהם נגיע בהמשך). הסינון ייעשה בשלב הרפרנסים. אני בעד להכניס אנימה, מנגה (ואולי גם מנווה. רוב הזמן היחס אליה הוא כאל מקשה אחת יחד עם מנגה) ומשחקים (כי קשה להגיד שדברים כמו פיינל פאנטזי, טיילס אוף וקינגדום הארטס לא קשורים לקהילה).
  כשהיה מדובר ב1-2 קוספליירים בכנס, זה לא היה בעיה. אם מישהו אז היה אומר לי שצריך להגביל, הייתי אומרת שחבל על הטרחה. אבל זו מגמה הולכת וגדלה, ואני יודעת בוודאות שאני לא הקוספליירית היחידה שזה קצת צורם לה. וזה לא שכל הקוספליים שאני רוצה לעשות הם אנימה, מנגה ומשחקים יפניים. אבל את השאר אני מכינה לעולמות ולאייקון (עובדת עכשיו בגאווה על פאנור לעולמות. דמות מדהימה, שלא מתאימה בשום צורה לכנס אנימה ומנגה).
  וקטע מעניין, אני מכירה הרבה קוספליירים (אני וחברותיי ביניהן) שימשיכו לבוא בקוספליי לכנסים גם אם תהיה הגבלה כזו. זה פשוט יהיה תמריץ להתמקד באנימה ומנגה, ולהשאיר את הרעיונות האחרים למפגשי קוספליי (וחלק לא מבוטל מהקהילה תופר עבורם קוספליי חדש בכל פעם) ואם מד"ב ופנטזיה מנת חלקם, אז יש גם לא מעט כנסי מד"ב ופנטזיה בארץ. כל איום בסגנון "קוספליירים ינטשו!" הוא דרמה בטעם רע. אז שה4-5 ינטשו. יש לא מעט קוספליירים שהיו רוצים את הצ'אנס לעלות לבמה במקומם (ולחלק גדול מהם מגיע, אבל אין מספיק מכסות)
  אני חושבת שסינון כזה יעשה רק טוב, בטווח הארוך, לתחרות.

  נקודה אחרונה.
  הווק און כיום הוא מוצאם של האין ברירה (אנשים שנפלו מהתחרות, סגל, שופטים) וכמה אנשים ותיקים שלא רוצים להתחרות. חבל. הוא יכול להיות יותר.
  במיוחד כי הסגל והשופטות עולות אליו, אני חושבת שהוא צריך לקבל קצת יותר זמן במה (זה באמת מגוחך שלסרטונים יש, אבל לקוספליי אין), וגם להם מגיע מוזיקת רקע. הם לא סוג ב'. וכל עוד הוון און ימשיך להיות מקופח ויוצג כסוג ב', קוספליירים ימשיכו להירתע ממנו. וחבל. כי להרבה מהאנשים שפונים לווק און לא מגיע להיות סוג ב'.

  • הנקודה על הווק און נראית לי מאוד רלוונטית, אני מתאר לעצמי שתהיה הרבה פחות התנגדות אם זה לא ירגיש כמו סוג ב'..

   *עריכה*
   שכחתי להוסיף מקודם אבל מעניין מאוד לשמוע את הדברים מנקודת הראות של קוספליירית פעילה..
   על על אחת כמה וכמה כאשר את אפילו מסכימה עם הדברים :)

 8. בכללי, אני די מסכים כמעט עם כל מה שאמרת. מה שכן, אני לא חושב שצריך לאסור על השתתפות בתחרות קוספליי על אנשים שעושים קוספליי לדברים שהם לא אנימה, אבל בכל זאת צריך לעודד אנשים להיכנס לתחרויות האלו עם קוספליי שקשור לתרבות יפן. למה לא להוסיף עוד מדד בשפיטה של הקוספליי "קשר לתרבות המדיה היפנית"? להעדיף הכנסה של קוספליי שקשור לאנימה על אחד שקשור לכל דבר אחר. בסופו של דבר, אם קוספליי מושקע בצורה לא נורמאלית, אין בעיה שיתחרה מול קוספליים שקושרים לאנימה, אך אם זאת, בסופו של דבר, מדובר בכנס אנימה, והמטרה של הכנס הוא קידום התחום בארץ, ועל כן, זה לא יהיה ראוי שלא תיהיה העדפה מתקנת לקוספליים שעונים לרוח הכנס. וברוח זאת, שמחתי מאוד לראות את זאת שעשתה קוספליי לסילוונה מWoW עולה לבמה בתחרות קוספליי בקיץ, וזה שעשה קוספליי לאירון-מן היה אדיר, אבל הייתי שמח לראות יותר קוספליי שקשור לאנימה, והעדפה של קוספליים שקשורים לאנימה, עשויים לעודד אנשים להצטרף לתחרות בקוספליי שקשור לתחום.

  כמו שחובבי הפופ הקוריאני הקימו ארגון משלהם שמקדם את התחום שמעניין אותם, אין סיבה שחובבי הקומיקס והגיימינג לא יתארגנו לכנסים שיותר מקדמים את התחומים שלהם. אין בעיה לתת "טעימה" מנושאים קצת שונים, לא צריך להגביל הגעה של קוספלרים בקוספליי שלא קשור כלל לאנימה. אך לא צריך לעודד תכנים שלא קשורים למטרה עבורה הוקם הארגון. אגב, אם לא איקון ולא עולמות עונים על נושא הקומיקס והגיימינג, אולי המקום המתאים יהיה להרים כנסים לנושאים הללו, אבל זהו לא תפקידו של אמא"י.

  אגב, בעיה נוספת לדעתי בתחרות הקוספליי, היא שאנשים מתייחסים אל התחרות הזו כתחרות תחפושות. מה הטעם לעלות לבמה מחופש לאיזו דמות אקראית שאתה אפילו לא יודע מאיפה היא לקוחה? למה לעלות לבמה עם תחפושת לנושא שקשור? לשים יוקאטה ולעלות לוואק-און? מה הפואנטה? לא יודע אם היה גם בכנס פורים, כי לא הצלחתי להכנס לאולם, אבל ראיתי את הדברים האלו בכנסים קודמים וזה ממש מפריע לי. יש הבדל בין תחפושת לקוספליי. אבל כן, נושא אחר לזמן אחר, אבל יתכן שאם כבר מדברים על נושא תחרויות הקוספליי וכל רעיון הוואק-און, אולי מוטב לעלות גם את נושא זה.

  • בכל הקשור לפסקה האחרונה, חל שיפור מסויים בכנסים האחרונים.
   בתור התחלה, ישנו סינון התחלתי לווק און, גם בגלל כמות המקומות, וגם כדי למנוע מ30 אנשים פשוט לשים חולצה לבנה ולעלות כL.
   בפורים, כל מה שהיה בווק און, למעט דבר אחד (ויפיפה ממש, שהיה דמות מקורית), היה קוספליי לדמות לכל דבר.

  • אני חושב שפגיעה בציון של משתתפים שאינם בתחרות תצא אפילו יותר "לא הוגנת" מממש להפריד אותם לקטגוריה נפרדת או לאסור על ההשתתפות שלהם.
   מה גם שהיא ממש לא בוודאות תטפל בבעיה, הרי כבר עכשיו הסיבה שיש כל כך הרבה קוספליי שמוצגים לקהל שמגיעים מדברים שלא קשורים לאנימה ומנגה היא שהם ההכי טובים(אחרי הכל לבמה מעלים רק את ההכי טובים מלכתחילה) וזה בכלל זה עלול להפוך את השיפוט לנורא בעייתי אלא אם הוא מאוד מסודר כרגע(אם הם כרגע עושים שיפוט סובייקטיבי בניגוד לנגיד לדרג מספרית לפי תחומים שונים של התחפושת) ועם חוסר השקיפות שיש בתחרויות זה בכלל יהיה מתכון לאסון..

   בנוגע לבעיה השניה זה משהו שמפריע גם לי כבר הרבה זמן, אבל עושה רושם שהקהילה(בין אם זו קהילת האנימה\קוספליי בכללה או פשוט חלק יותר כוחני\קולני אני לא יודע) לא כל כך בעד הכיוון הזה ומעדיפה להתרכז באיכות של התפרים ועד כמה כל מתחרה הכין את הקוספליי שלו בלי להשתמש בעזרה חיצונית..
   מה גם שזה נושא שאני מעריך שיהיה בו הרבה פחות קונצנזוס אז אני לא כל כך נכנס אליו כרגע..
   אבל אני בהחלט אשמח אם יתנו יותר דגש לאלמנט ה"PLAY" שבCOSPLAY, מה שכמובן יקשה מאוד על אנשים שמתעניינים נטו בויזואליות לעשות קוספלי לדמות כי יהיה צריך להכיר אותה בשביל לשחק אותה כמו שצריך..

   • אני לא יכול להגיד שמדובר בפגיעה בציון בצורה לא הוגנת. אם אתה מההתחלה אומר מה הפרמטרים, ואומר שתיהיה עדיפות לאנשים שיעשו קוספליי לדברים שקשורים לאנימה, ככה פחות אנשים יעשו קוספליי לדברים שאינם קשורים לתרבות יפן. אתה גם יכול להגיד שאתה שומר מקום למספר מצומצם של אנשים עם קוספליי שאינו קשור לאנימה, וככה אתה הופך את התחרות עבור אנשים שיש להם קוספליי שאינו קשור לאנימה ליותר קשה.

    אגב, כן, אני יודע, לרוב קוספליי למשהו שקשור לאנימה יכלול תלבושת בית ספר ופאה, ובגלל זה לא רואים קוספליים מרשימים מהצד הזה… אבל זו רק עוד סיבה למה צריך הפלייה מתקנת עבור התחום הזה.

    • בזמן שברמה הטכנית אני בהחלט מסכים שזה אפשרי לעודד קוספליי בעזרת שיטת ניקוד שתעדיף קוספלי ששייך לאנימה, ברמה הפרקטית יותר אני חושב שזה יפספס את המטרה בכך שזה יגרום להרגשה פחות נעימה אצל הקוספליירים, וכי יהיה קשה יותר לאכוף דבר כזה בצורה כזו שלא תגרום להרגשה לא נעימה, בטח שלא עם חוסר השקיפות.

     זאת אומרת, בשיטה הזו אם מישהו יבוא ויתחרה אין לו שום אינפוט על הסיבה שהוא הפסיד, יכול להיות שזה היה בגלל האיכות של הקוספלי ויכול להיות שהוא הפסיד בגלל שהוא לא התחפש לדמות אנימה..
     הוא לא ידע ולא ידיעה גרועה אפילו יותר במקרים כאלה, לכל הפחות זה הרושם שאני מקבל.

     אם השופטים היו עובדים עם טפסי ניקוד לפי קטגוריות פר משתתף(נגיד 1-10 לאיכות התפירה, איכות הפרופס, התרשמות אישית, משחק וכו' ואז מוסיפים לזה "קשר לאנימה" והציון מורכב בסופו של דבר מהסכום של כולם) באופן שכמובן לא היה מסגיר מי השופט שדירג כל טופס אז אולי היה אפשרי למנוע מזה להתדרדר למצב שיגרום לעוגמת נפש, אבל כמו שזה כרגע אני לא יכול שלא לקבל את הרושם שזה יצור יותר בעיות משזה יפתור.
     אבל האנשים היחידים שיוכלו לענות לך על זה הם הקוספליירים עצמם אז רק אפשר לחכות ולשמוע מה הם יגידו…

     אם כי כאמור ברמה התיאורטית לפחות אני מסכים שזו בהחלט דרך אפשרית לעודד קוספלי לאנימה, החלטה בנוגע לדבר כזה תהיה תלוי מן הסתם בסופו של דבר בדיאלוג שאני מעריך שיתרחש וימצא את הדרך ההוגנות ביותר לעודד דבר כזה, כמובן בהנחה שבכלל הנחת הבסיס שצריך להתקדם לכיוון הזה תתקבל…

     • חוסר שקיפות זו בעיה אחרת, אותה צריך לפתור בנפרד. אבל אתה בסופו של דבר מציע לסנן מהתחרות קוספליי לדברים שאינם קשורים לתרבות המדיה היפנית, זה לדעתי לא פחות מעליב מהרעיון שלי…

      יש הרבה בעיות בהתנהלות של תחרויות הקוספליי בארץ. לדעתי אם כבר דורשים שיהיה קשר בין הקוספליי בתחרויות לכנס, כבר עדיף לנסות למצוא פיתרון לבעיות האחרות, ביניהן חוסר השקיפות, עודף של סרטונים, מעברונים ארוכים והרשימה עוד ארוכה. גם אם זה אומר להכניס קצת דם חדש לארגון תחרויות הקוספליי בכנסים.

      אגב, היתה כבר תגובה לפוסט ממארגני התחרות? מעניין לדעת מה הם חושבים על השיח הזה.

     • חחח בזמן שאני מסכים איתך שזה עניין אחר(אני לא אומר בעיה כי יש אנשים שלא יסכימו שמלכתחילה צריך לפרסם דברים כאלה) אבל זה עניין שמשפיע על הנושא שאנחנו מתעסקים בו, ולכן בזמן שאני מסכים איתך שברמה העקרונית זה יכול להיות פתרון טוב(לא יודע אם ההכי טוב דווקא אבל בהחלט פתרון מתקבל על הדעת) ברמה הפרקטית אני לא הייתי מציע את זה כי זה דורש יותר מדי שינויים במערכת וזה אף פעם לא מתכון טוב בשביל לנסות ולהגיע למצב שעושים משהו.

      אז בזמן שיש הרבה עניינים שאני מסכים שהיו יכולים להיות יותר טובים בצורה אחרת אני ממש לא חושב שזה יהיה נכון להתנות טיפול בעניין הזה בכך שנטפל קודם בעניינים האחרים כי שבזמן שברמה הטכנית אתה יכול להגיד שהוא צריך לקבל עדיפות נמוכה יותר ברמה האידאולוגית הוא בוודאות יותר מובהק מכל בעיה טכנית שלא תהיה בכנס.
      לדוגמא עניין השקיפות הוא נושא שבפני עצמו יהיה נתון לדיון ובזמן שאני חושב ששקיפות זה טוב יש בהחלט כאלה שיגידו שזה לא בהכרח דבר כזה טוב, או אפילו יגידו שיש אי אלו בעיות טכניות אחרות שאפילו יותר חשובות. מה שיוביל לכך שבחיים לא יטפלו בעניין הזה.

      וגם אם האמירה שלסנן קוספליי שלא קשור לאנימה יהיה מעליב יותר אני לא חושב שאני יכול להסכים, כמו שהזכרתי כבר בכמה הזדמנויות לאורך התגובות והפוסט עניין ה"סינון" הזה הוא ממש לא בגלל שמעריכים פחות קוספלי שלא קשור לאנימה, זה עניין של הגדרת מסגרת לכנס. בדיוק כמו שאין הרצאות על חשמלאות בכנס, ובדיוק כמו שבתחרות משחקי יריות לא יתנו למישהו להתחרות במשחקי חקלאות(כי הרי הקהל בתחרויות של משחקי יריות הרבה יותר גדול ואין תחרויות של משחקי חקלאות וכו' וכו' וכו') אני לא חושב שיש מקום להגיד שהגדרת נושא לתחרות זה מזלזל או מעליב בשום צורה שהיא.

      בנוגע לתגובה, אני בספק שהם יגיבו ספציפית לפוסט(למיטב ידיעתי דובר אמאי לא כל כך מגיב לדברים ישירות כבר תקופה) ממה שאני יודע ועד אמאי יצטרך לדון בנושא בעצמו לפני שהם יצאו בתגובה רשמית.

 9. אין לי מה להגיד חוץ מכל הכבוד!!! אני מסכימה ומחזקת את כל מה שאמרת ווהגיע הזמן שמישהו יעיר על העניין הזה!~
  נ.ב.
  אשמח אם תוסיף אותי בפייס 😉

  • תודה רבה, לא חושב שעשיתי כאן יותר מדי, בסופו של דבר הדברים שאמרתי כאן הם בסך הכל דברים שהוזכרו כבר בדיון, פשוט דיוני פייסבוק אינם הפלטפורמה המתאימה בשביל להכנס יותר מדי לפרטים ולכן אף אחד לא ממש דאג לפרט.

   ובנוגע לפייסבוק, תודה על ההצעה אבל לרוע המזל אין לי חשבון שם ממש :)

 10. אני מעריצה אותך על הפוסט הזה!
  כתבת לעניין, עם ניסוח ברור (ומשעשע) במיוחד! אני מסכימה בכל ליבי עם כל מה שכתבת!!!
  כקוספליירית, גם אני חושבת שהתחרות צריכה להיות מיועדת לקוספליי שתואם לנושא הכנס – אנימה, מנגה וכל תוצר נלווה אחר של תרבות יפן.

  • תודה רבה(למרות שכמו שכבר הזכרתי לא עשיתי כאן יותר מדי :)), רק נשאר לקוות שמכאן הדברים יגיעו גם למעשים ושנראה את התוצאות בתקנון של התחרות הבאה..

 11. עדכונים בנושא:

  11. עבודת מטה בנושא תקנון קוספליי – הצגת צורך והתדיינות –

  יבגני ביקש מהוועד מנדט לבחינת מספר שינויים ועדכונים בתקנון תחרות הקוספליי, בהקשר לנושאים הנ"ל:
  1. אופן ההתייחסות להופעה של אנשים בקוספליי שלא נוצר לגמרי על ידם, כחלק מקאסט, מבחינת ספירה לותק בקטגוריית יחידים.
  2. הגדרת קווי מתאר ברורים יותר לאופן השפיטה – מה הם הפרמטרים שניתן להגדיר כבסיס לשפיטה "כמותית"
  3. הגדרת חד פעמית של הקטגוריות הקיימות בתחרות או לחילופין הגדרת קטגוריות ליבה קבועות
  4. סבירות ואפשרויות ליישום מעשי של הגבלת היכולת של קוספליי שאינו מבוסס על Intellectual Property יפני לקחת חלק בתחרויות הארגון (לא בווקאון \ מסקרייד)

  הוועד אישר ליבגני לבצע בדיקה מקיפה בנושאים אלו. יבגני יחזור אל הוועד עם מסקנות בעוד כשבועיים.

  מקור:
  http://amai.org.il/forum/viewtopic.php?f=3&p=25729&sid=0d7d771c64e4c7231c3a38e59e0e84c5#p25729

 12. פינגבאק: קואופרטיב בלוגי האנימה בישראל – נושא ראשון: השנה שהייתה | בלוג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים